„Egg in a hole”, czyli „jajko w dziurze”, to kanapka składająca się z kromki chleba z wydrążonym w środku okrągłym otworem, w którym usmażono jajko. Przepis wydaje się dziecinnie prosty; jest to jednak mylące. Uzyskanie odpowiedniej konsystencji smażonego jajka wymaga sporej dawki precyzji.

Kanapkę przygotowuje się podobnie, jak grilled cheese. Kromkę chleba tostowego z wydrążonym środkiem smaruje się masłem, a następnie podpieka na patelni, na dodatkowej porcji masła, oleju lub innego tłuszczu. Kiedy jedna strona kromki osiąga pożądany poziom zbrązowienia, obracamy chleb, a do okrągłego otworu wbijamy jajko i kontynuujemy smażenie. Bardzo ważne jest utrzymanie na patelni optymalnej temperatury. Może się bowiem zdarzyć, że chleb zrumieni się, zanim jajko osiągnie pożądany poziom usmażenia, lub odwrotnie.

Mimo wieloletnich poszukiwań, kanapkowi badacze nie odkryli jeszcze korzeni egg in a hole. Osobiście podejrzewam, że twórcą kanapki była sprytna gospodyni domowa, która postanowiła przygotować jajka i tosty na jednej patelni, redukując w ten sposób liczbę brudnych naczyń po śniadaniu. Hipoteza ta datuje wynalezienie kanapki na czasy przed rozpowszechnieniem się zmywarek.

„Egg in a hole” występuje pod bardzo licznymi nazwami. „Egg in the basket”, czyli „jajko w koszyku” to jeden z bardziej rozpowszechnionych terminów. Poza tym, można spotkać się m.in. z „ptasim gniazdem” („bird’s nest”), „jajkami po kowbojsku” („cowboy’s eggs”), a nawet „żabą w dziurze” („frog in a hole”)  lub „jajkami księżycowymi” („moon eggs”). W przypadku, gdy chleb zastępowany jest bajglem, kanapka nosi nazwę „elephant egg bagel” („bajgiel z jajem słonia”?).  

Zapraszam do przygotowania nieco bardziej skomplikowanej wersji egg in a hole: http://www.polska-gotuje.pl/przepis/grilled-cheese-egg-in-a-hole.

Przepisy na te i inne kanapki znajdziecie na blogu  Sandwicherie.