Surówka z ogórków, szczególnie w sezonie, jest tania, ale wcale nie gorsza niż inne wersje. Przeważnie ogórki łączy się ze śmietaną i koperkiem, ale mizerię możecie nieco odchudzić. Tym razem zamiast śmietany dodajcie jogurt. Sałatka nie straci na tym zabiegu swojego charakterystycznego smaku, a jedynie kalorie. Klasyczna mizeria z koperkiem będzie orzeźwiającym, lekkim dodatkiem do ciężkich, pieczonych mięs i kotletów schabowych, mielonych czy też kotletów drobiowych. Zrównoważy też nieco tłuste pieczeniowe sosy. 

Mizeria z miętą i cebulką (dymką lub czerwoną) zniknie z salaterki, zanim się obejrzycie. Po dokładkę sięgną nawet ci, którzy na co dzień traktują warzywa po macoszemu. Mizeria z koperkiem to typowo polska surówka, jednak połączenie ogórków z miętą w tym przepisie pochodzi z Turcji. Tam takie surówki są uwielbiane, zwłaszcza, że cudownie orzeźwiają podczas upału. Co ciekawe, mizerię jada się też na Węgrzech. Tam do tej surówki dodaje się szczyptę mielonej słodkiej papryki, czosnek i odrobinę octu jabłkowego. 

Mizeria różni się też w smaku w zależności od regionu w Polsce. Na Mazowszu i Kujawach najprawdopodobniej zjecie ją w słodszej wersji niż gdzie indziej, bo ogórki doprawia się miodem lub cukrem, a do sosu dodaje słodką śmietankę. Na Podlasiu będzie za to kwaśniejsza i bardziej pikantna w smaku: z roztartym czosnkiem i cebulą. 

Jak zrobić mizerię? Kilka kuchennych trików

Z jej przygotowaniem poradzą sobie nawet dzieci. Mamy jednak dla was kilka trików, które sprawią, że mizeria będzie jeszcze pyszniejsza. Jeśli chcecie się pozbyć nadmiaru wody z ogórków (zapobiec podchodzeniu surówki wodą), wystarczy przed rozpoczęciem przygotowywania mizerii pokroić ogórki, włożyć je do miski i lekko posolić. Po 15 minutach puszczą nadmiar wody. Następnie od razu przystąpcie do robienia surówki. Nie czekajcie dłużej, by ogórki nie straciły chrupkości. Aby zapobiec puszczaniu przez nie wody, możecie też pokroić je inaczej niż zwykle, np. wzdłuż na ćwiartki, wycinając z nich gniazda nasienne, w których jest najwięcej płynu.

Jeśli chcecie, możecie całkowicie pominąć cebulkę, wielu przepisach w ogóle jej nie ma. Jeżeli jednak planujecie jej użyć, wykorzystajcie łagodną w smaku czerwoną cebulę, dymkę lub szalotkę. Zwykła, najbardziej wyrazista w smaku cebula zdominuje smak mizerii. 

Mizeria z miętą i młodą cebulką - przepis 

Składniki:

  • 6 zielone ogórki
  • 4 małe czerwone cebule lub 2 duże (opcjonalnie może być dymka ze szczypiorkiem)
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 garści liści mięty
  • 1 pęczek koperku
  • 1,5-2 szklanki jogurtu greckiego lub innego dowolnego
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2-3 łyżki soku z cytryny
  • sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Wyszorujcie dokładnie ogórki i obierzcie lub pokrójcie ze skórką w plasterki. Przełóżcie je do dużej miski;
  2. Cebulę obierzcie i pokrójcie w półplasterki. Szczypiorek, koperek i miętę opłuczcie i posiekajcie. Dodajcie je do ogórków;
  3. W osobnej miseczce wymieszajcie jogurt z posiekanym drobno czosnkiem, cukrem i sokiem z cytryny, doprawcie solą i pieprzem do smaku. Wymieszajcie z sosem ogórki i podawajcie do ulubionych dań.

Mizeria z miętą najlepiej smakuje ze smażonym mięsem, ale pasuje również do pieczonego kurczaka, do ryb i grillowanej karkówki.