Na naszym profilu Przyślij Przepis na Facebooku rozwinęła się dyskusja na temat sposobu przygotowywania i składników na kopytka. Pojawiło się wiele waszych cennych porad nieznanych innym czytelnikom. Na przykład Pani Bożena radzi, by do ciasta na kopytka dodać łyżkę mąki kukurydzianej, która poprawia smak i pomaga skleić ziemniaki - zdarza mi się robić tak, jak ona. Wiele osób podkreśla też znaczenie typu ziemniaków. Powinny być mączyste. Im starsze (bardziej zimowe), tym lepsze. Kopytka to więc idealne danie na końcówkę zimy - pasują do mnóstwa dań i sosów. Co jeszcze jest ważne dla tych kluseczek i co jeszcze powinno zawierać doskonałe ciasto na kopytka?

Jak zrobić ciasto na kopytka?

Najlepsze będą odmiany ziemniaków typu C - najbardziej skrobiowe. Mają one jasny i rozpadający się po ugotowaniu, kleisty miąższ na kluski - właściwie każde, nie tylko kopytka. Sprawdźcie lub podpytajcie sprzedawcę na bazarku, jaką ma odmianę. Najlepsze (i najpopularniejsze) odmiany typu C to m.in.:

  • bryza
  • tajfun
  • cekin
  • jurek
  • grot
  • ibis

Z ziemniakami o tych „pseudonimach” sukces macie jak w banku. Smaczne kopytka wyjdą wam też z ziemniaków typu B (osobiście polecam bardzo smaczną sorayę), ale, podobnie jak w przypadku wiosennych ziemniaków, może być potrzebne więcej mąki. 

Ugotowane ziemniaki przepuszczam przez praskę. Tłuczek nie daje takiego efektu. Przeciśnięte przez praskę ziemniaki będą jak puch, co przekłada się na konsystencję kluseczek. Coraz bardziej głodna, mimo wszystko czekam, aż ziemniaki przestygną. Powinny być ledwo ciepłe lub chłodne. W przeciwnym razie zrobiłabym ciasto parzone jak na ptysie czy karpatkę. Purée ziemniaczane z wczoraj również będzie się nadawać, ale, by było bardziej puszyste, napowietrzone i gładkie, wyciskam je przez praskę raz jeszcze. 

Sekret elastycznych kluseczek ukryty w 2 łyżkach

Istnieje składnik, który ogranicza „wciąganie” nadmiaru mąki ze stolnicy podczas wyrabiania ciasta na kopytka, a przy tym sprawia, że ciasto jest elastyczne. Dzięki niemu ma też ładniejszy kolor, jest smaczniejsze, a gotowe kluski idealnie jędrne. Nie trzeba też co chwilę podsypywać stolnicy czy blatu mąką. Same zalety. Tym składnikiem jest płynne, przestudzone masło klarowane. Na 1 kg ziemniaków wystarczą 2 łyżki. Z tych samych powodów odrobinę masła dodaję też często do ciasta na pierogi

Idealne ciasto na kopytka - przepis

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków typu C
  • 1 jajko (opcjonalnie, można pominąć)
  • 300 g mąki pszennej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej (lub kukurydzianej, za radą naszej czytelniczki)
  • 2 łyżki stopionego masła klarowanego
  • sól

Dodatkowo, do gotowania: 1 łyżeczka oliwy lub masła.

Sposób przygotowania:

  1. Wyszorowane ziemniaki pokrójcie na mniejsze kawałki i ugotujcie w mundurkach do miękkości w osolonej wodzie.
  2. Ugotowane ziemniaki przestudźcie i obierzcie ze skórki. Wyciśnijcie przez praskę na gładką masę (ewentualnie ubijcie tłuczkiem).
  3. Dodajcie mąkę pszenną, ziemniaczaną, jajko (opcjonalnie) i sól. Wyróbcie krótko, by połączyć składniki.
  4. Pod koniec wyrabiania dodajcie masło klarowane i ponownie szybko zagniećcie. Podzielcie ciasto na 4-5 części.
  5. Zagotujcie osoloną wodę z 1 łyżeczką masła. W dużym garnku podgrzewamy posoloną wodę z łyżeczką masła.
  6. Część ciasta przełóżcie na blat obsypany odrobiną mąki. Resztę przykryjcie, by nie obeschła.
  7. Uformujcie podłużny wałek, spłaszczcie lekko wierzch i pokrójcie na ukos w romby. Jeśli chcecie, odłóżcie część surowych kopytek do zamrożenia.
  8. Pokrojone kopytka przełóżcie na deskę. Tak samo postąpcie z resztą ciasta. 
  9. Kopytka wrzucajcie partiami z deski do wrzątku. Gotujcie 1-2 minuty od chwili wypłynięcia na wierzch.