Rosół kolagenowy bądź bulion kolagenowy - to dla niektórych może brzmieć dość dziwnie. Czym konkretnie jest ta zupa? To wywar, który przyrządza się na bazie kości. Jest on bardzo popularny w medycynie chińskiej, a także znany mądrości ludowej, ponieważ po to skuteczne remedium na dolegliwości związane z wiekiem, chętnie sięgały nasze babcie i prababcie. Jest wyjątkowo bogaty w kolagen, ale także glutaminę, kwas hialuronowy oraz cenne minerały (siarkę, wapń, fosfor). Daje więcej korzyści zdrowotnych niż rosół na kurzych łapkach czy galareta wieprzowa z kolanek

Bulion kolagenowy - jakie ma najcenniejsze właściwości?

Rosół kolagenowy pozytywnie wpływa na układ immunologiczny, przyspiesza regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, a także wspiera leczenie po urazach. W jego składzie znajduje się siarczan chondroityny, który wspomaga stawy. Wywar ten jest więc bardzo polecany sportowcom, ale też osobom starszym, szczególnie po 65. roku życia.

Na tym jednak nie kończą się zalety tego wspaniałego wywaru – pomaga on też łagodzić stany zapalne układu pokarmowego, naturalnie i skutecznie wspiera pracę naszych jelit oraz wątroby. Świetnie sprawdzi się w przypadku alergii pokarmowych. Bulion kolagenowy zapobiega też przedwczesnemu starzeniu się organizmu oraz bardzo pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Co więcej, wzmacnia włosy i paznokcie, poprawiając ich kondycję oraz wygląd. Dobrze sprawdzi się także w przypadku niedoskonałości cery.

Bulion kolagenowy - jak i kiedy pić?

Bulion kolagenowy warto pić zawsze w okresach wzmożonego wysiłku i spadku odporności ponieważ wzmacnia cały nasz organizm i chroni przed infekcjami. Możecie spożywać go rano (pobudzi wtedy organizm) lub wieczorem (zapobiegnie wzdęciom i poprawi perystaltykę jelit). Warto pić go na ciepło, wtedy najlepiej smakuje. 

Na bazie tego bulionu przygotujecie też sos, dressing, sos do pizzy oraz purée warzywne. Dobrym sposobem będzie też dodanie jednej łyżki wywaru do ulubionego koktajlu lub smoothie. Pamiętajcie, że dobrze przygotowany rosół kolagenowy po schłodzeniu powinien mieć galaretowatą konsystencję. W lodówce możecie go przechowywać przez maksymalnie 7 dni, natomiast w zamrażalniku, w szczelnie zamkniętym pojemniku do przechowywania żywności może stać nawet pół roku