Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust poza jedzeniem czosnku czy cebuli mogą być też problemy trawienne, stomatologiczne lub dolegliwości, które wiążą się z górnymi drogami oddechowymi, w tym np. przewlekłe zapalenie migdałków, angina, zapalenie zatok szczękowych lub gardła - z którymi, notabene, najlepiej wybrać się do lekarza. Jak sobie na co dzień radzić ze skutkiem ubocznym miłości do czosnku i tego typu dolegliwości? Pomogą wam w tym domowe sposoby. 

Przyprawy na nieświeży oddech

Istnieje wiele świetnych przypraw, które pomogą pozbyć się nieprzyjemnych „wyziewów” z ust. Wesprze was w tym m.in. natka pietruszki, listki bazylii, mięty i łodyżki koperku - wszystkie te zioła możecie żuć jak gumę do żucia. Innym domowym sposobem jest płukanie ust i gardła naparem z rumianku lub szałwii. Niekwestionowany król, jeśli chodzi o takie przyprawy, jest jednak jeden - goździki - z kilku ważnych powodów. 

Jakie właściwości mają goździki?

Mało kto wie, jak w naturze rosną goździki. Wyglądają one jak gwoździki, stąd też ich łacińska nazwa clavus (pol. gwoździe). Są to nierozkwitnięte, zasuszone pąki kwiatu drzewa goździkowego (czepetki pachnącej) z rodziny mirtowatych. Uprawiane są one głównie na Zanzibarze, Madagaskarze i Półwyspie Malajskim. Na dziko spotkacie je również w Indonezji. 

Goździki to przyprawa, która charakteryzuje się intensywnym, ostrym, a zarazem korzennym i gorzkawym smakiem. Pachnie podobnie jak dobrze znane u nas kwiaty-goździki, słodko, a jednocześnie dość cierpko i korzennie. Na pewno świetnie znacie je m.in. z rozgrzewającej herbaty czy piernika. Goździki zawierają w składzie sporo witamin: A, C, E i K oraz z grupy B. Dostarczają one również żelaza, magnezu, wapnia, sodu, fosforu i potasu. 

Tym, co odróżnia goździki od innych przypraw jest duża ilość garbników i eugenolu. Garbnikom zawdzięczamy nie tylko cierpki smak przypraw, ale również poprawę i przyspieszenie trawienia oraz wsparcie dla pracy wątroby w produkcji żółci. Garbniki pobudzają jej wytwarzanie. Działają one również:

  • przeciwzapalnie
  • bakteriobójczo
  • ściągająco
  • regenerująco (przyspieszają gojenie się ran)
  • przeciw nadmiernemu poceniu

Garbniki są również antyoksydantami - pomagają wychwytywać i usuwać wolne rodniki z organizmu. Wolne rodniki prowadzą do przedwczesnego starzenia się, stanów zapalnych i infekcji różnego typu w organizmie. 

Drugim pozytywnym bohaterem goździków jest ich olejek eteryczny, a konkretnie jeden z ich składników - eugenol. Działa on silnie antyseptycznie, koi też dolegliwości bólowe. Żucie goździków z tego względu pomaga na afty i po zabiegach dentystycznych. Olejek eteryczny z goździków zawiera również salicylan metylu o działaniu przeciwzapalnym, rozgrzewającym i przeciwbólowym.

Co daje żucie goździków?

Wiecie już, jakie właściwości mają goździki. Co daje żucie goździków? Oprócz świeżego, pachnącego oddechu zyskacie również lepsze samopoczucie na wielu poziomach. Poprawi się funkcjonowanie waszego układu pokarmowego, co wpłynie na cały wasz dobrostan. Goździki, dzięki garbnikom, pobudzają wydzielanie enzymów trawiennych, które usprawniają cały proces i zapobiegają zaparciom czy niestrawności. Wspomagają one przy tym pracę jelit, a dzięki intensywnemu aromatowi i smakowi, dają uczucie sytości. Przeciwutleniacze zawarte w goździkach, będą chronić wątrobę i inne narządy przed grasowaniem wolnych rodników i pomogą oczyszczać organizm. 

Jak często żuć goździki?

Wystarczą już 2 sztuki dziennie żute po 2 minuty, by odczuć pozytywne efekty goździków. Wzmocnicie w ten sposób organizm, odświeżycie oddech i ukoicie doraźnie dolegliwości bólowe różnego rodzaju - przede wszystkim bóle zapalne. Z tego powodu goździki są polecane nie tylko na zęby, ale również stawy.