Tradycyjna gąbka do naczyń jest jedną z najbrudniejszych rzeczy w domu. Szacuje się, że na 1 cm sześciennym jej powierzchni żyje nawet do 50 mld drobnoustrojów. Dlatego tak ważna jest jej regularna wymiana. Ze względu na to, że gąbka jest bardzo chłonna, ważne, by do waszej lodówki trafił świeży i czysty egzemplarz. Używana gąbka w wilgotnym środowisku, gdzie chętnie rozwijają się bakterie, może przynieść więcej szkód niż pożytku. 

Co daje gąbka do naczyń w lodówce?

Powodem nie jest wcale chęć zabicia bakterii czy ograniczenia ich rozwoju. Temperatura w lodówce poradzi sobie zresztą jedynie z wybranymi drobnoustrojami. Powód jest zupełnie inny i wiąże się ściśle z chłonnością gąbki do naczyń. Dzięki swojej teksturze i właściwościom taka gąbka zadziała jak pochłaniacz nadmiaru wilgoci i zapachów - szczególnie tych intensywnych. Gąbka do naczyń w lodówce skutecznie je zneutralizuje. Wystarczy, że umieścicie na każdej półce lodówki po 1 sztuce. 

Do lodówki wybierzcie gąbkę o dużej powierzchni i wymieniajcie ją co kilka dni - gdy tylko nabierze wilgoci. Taka gąbka nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z żywnością i resztkami dań, dlatego możecie ją zdezynfekować i wysuszyć przed ponownym użyciem. Zrobicie to w zmywarce - wystarczy namoczyć gąbkę w occie i włożyć do zmywarki lub wyprać w pralce. Po wysuszeniu możecie ponownie włożyć ją do lodówki. 

Odkażanie gąbki do mycia naczyń - czy to ma sens? 

W kuchennej gąbce do zmywania naczyń może żyć co najmniej 50 mld bakterii. Naukowcy znaleźli w niej m.in. pałeczki zapalenia płuc i gronkowca złocistego oraz drobnoustroje Acinetobacter, które mogą wywoływać stany zapalne skóry i znacznie poważniejsze reperkusje. Znaleziono również pałeczki salmonelli, a nawet Campylobacter jejuni, obecne zwykle w odchodach.

Bakterie o pięknej nazwie Moraxella osloensis, mogą obniżać odporność. Poznacie je po zapachu charakterystycznym dla dawno niewymienianych gąbek do naczyń i z wnętrza nieczyszczonego bębna pralki. To wszystko i jeszcze więcej znajduje się na gąbkach w gospodarstwach domowych, w których użytkownicy dbali o higienę - nie zaniedbywano tam kwestii czystości. 

Odkażanie gąbek używanych do mycia naczyń domowymi sposobami naukowcy uważają za nieskuteczną, syzyfową pracę. Zmniejsza to ilość bakterii w gąbce o ok. 50-60%, ale jednocześnie pobudza pozostające w środku bakterie do bardziej intensywnego rozwoju. Najsilniejsze drobnoustroje, które przetrwają kąpiel w zmywarce lub pralce, namnażają się jeszcze szybciej. Przy codziennym gotowaniu, ścieraniu blatów i zmywaniu wymiana gąbki, którą stosujecie standardowo - do mycia naczyń, może być konieczna nawet co 2-3 dni. Naukowcy zalecają, by robić to maksymalnie co tydzień. Ważne jest też, by po umyciu naczyń dokładnie ją wypłukać, wycisnąć i wysuszyć - najlepiej na wolnym powietrzu lub na grzejniku. 

Źródło:

M. Cardinale i in., Microbiome analysis and confocal microscopy of used kitchen sponges reveal massive colonization by AcinetobacterMoraxella and Chryseobacterium species, Nature.com.