Bób w Chinach uprawiany jest już od 5000 lat. Wspominali o nim w swych dziełach Homer i Herodot. Ponieważ szybko zaspokaja głód i dostarcza sporo energii w starożytności i średniowieczu był raczej pospolitym pokarmem. Wierzono, że złożony w ofierze umożliwia kontakt ze światem nadprzyrodzonym. Dziś uprawia się go na wszystkich kontynentach.

 

Bób  właściwości

Sporych rozmiarów strąki kryją w sobie 3-5 nerkowatych ziaren. To właśnie one uznawane są za przysmak. Bób zawiera dużo białka i węglowodanów. Są także źródłem witamin B1, B2, PP, C oraz wapnia, fosforu, żelaza, magnezu i karotenu. Dostarcza również sporo błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego.

 

Bób  kalorie

Warzywo to, podobnie jak ziemniaki, jest dość kaloryczny (100 g ugotowanych ziaren zawiera 85 kcal). W dietach wegetariańskich zastępuje mięso.

 

Bób gotowanie

Najsmaczniejsze są młode jasnozielone nasiona. Można je jeść same, a także jako  dodatek do dań głównych. Najlepiej smakują ugotowane w osolonym wrzątku i okraszone odrobiną masła lub przyrządzone „po grecku” – z oliwą i cebulą. Nasiona bobu są wyśmienitym składnikiem zup, sałatek oraz jarskich kotletów. Nadają się również na farsze, purée czy pastę do chleba. Zaleca się jedzenie nieobranych ziaren, ponieważ łupiny bobu ułatwiają trawienie.

Bób doskonale nadaje się do mrożenia - zobacz przepis na bób mrożony

Opracowano na podstawie listów Moniki Chełmoniak z Kalisza i Wandy Potockiej z Białegostoku.

Dziękujemy.

Fot.: chihana – Fotolia

Więcej o bobie znajdziesz w naszych artykułach:

Potrawy z bobu - 14 przepisów

Jak ugotować bób

Sałatka z bobem - 3 najlepsze przepisy

Bób - przepis na zielone dania