Martha Sterwart od lat uczy jak prowadzić dom idealny, gotować zdrowo i z pomysłem. Rachel Ray, chociaż nigdy nie chodziła do szkoły gastronomicznej, od 4 lat jest gospodynią najpopularniejszego talk show „Rachel Ray”, a jej powiedzonka (Yum-o czy EVOO- extra virgin olive oil) na stałe weszły do słownika. Giada De Laurentis to towar z importu. Z pasją prowadzi program kulinarny, w którym przygotowuje niezwykłe włoskie potrawy, od przystawki po deser.

Perfekcyjna Pani Domu

Martha Stewart to nasza rodaczka. Urodziła się w polskiej rodzinie w New Jersey. Gotowania i szycia nauczyła się od matki, Marty Ruszkowskiej- Kostyry. Zamiłowanie do ogrodnictwa zaszczepił w niej dziadek, jednak nic nie zapowiadało się, że młoda Martha stanie się Pierwszą Panią Domu w USA. Studiowała chemię, sztukę, historię Europy i historię architektury, by ostatecznie uzyskać dyplom z historii. Imała się różnych zajęć, była maklerem giełdowym, modelką, projektantką wnętrz. Wraz z mężem odrestaurowała farmę w Connecticut i założyła firmę cateringową. Można przyjąć, że od tego momentu zaczęła się jej kulinarna kariera. Kiedy organizowała przyjęcie dla firmy męża spotkała prominentnych wydawców z Nowego Jorku, którzy zachwyceni jej kuchnią i pomysłami zaproponowali jej kontrakt na książkę kucharską, z przepisami i zdjęciami z jej przyjęć. Album „Entertaining” wydany w 1982 r. stał się sukcesem na miarę „Mastering the Art of French Cooking” Julii Child. Stewart szybko stała się osobowością telewizyjną, pojawiając się w licznych programach. Jej program „Martha Stewart Living” powstał jako uzupełnienie magazynu o tym samym tytule. W półgodzinnych odcinkach Martha udzielała porad w kwestii urządzenia domu, radzenia sobie z codziennymi obowiązkami (od hodowli róż po usuwanie plam z czekolady) i przede wszystkim: gotowała. Jej przepisy przywodzą na myśl domowe posiłki, gotowane przez mamę. Jest jednak wśród nich wiele ciekawych i nowoczesnych potraw. Obok licznych książek kucharskich i programów Stewart prowadzi również stronę internetową, na której można znaleźć jej przepisy, porady i wpisy na blogu.

Mówiąc o Stweart nie sposób przemilczeć sprawę oszustwa finansowego jakiego dopuściła się w 2001 roku. Wykorzystując nielegalnie zdobyte informacje udało jej się sprzedać udziały we własnej firmie, tym samym unikając ogromnej straty finansowej. Odsądzona od czci i wiary została skazana w 2003 roku. Odsiedziała 5-cio miesięczny wyrok w więzieniu federalnym w Alderson. Kolejne 5 miesięcy spędziła w areszcie domowym. Ci, którzy sądzili, że kariera Marthy zakończyła się wraz z zamknięciem za nią więziennej bramy srogo się pomylili. Po wyjściu z więzienia Stewart z wielką pompą powróciła do działalności medialnej kręcąc kolejne odcinki swoich programów, pisząc książki, nie tylko kucharskie ale i biznesowe (np. jak założyć własną firmę). Obecnie jej program „Martha Stewart Show” można oglądać na kanale Hallmark. Stewart jest również współprowadzącą amerykańskiego programu śniadaniowego „Today Show”

Dziewczyna z sąsiedztwa

Rachel Ray gotowanie ma we krwi. Jej rodzina prowadziła 4 restauracje w Massachusttes, a pierwszym miejscem pracy Rachel był dział ze słodyczami w nowojorskim domu towarowym Macy's. Tak zaczęła się jej przygoda ze światem gastronomii. Później kierowała delikatesami i restauracjami by przez przypadek zostać gwiazdą telewizji. A wszystko za sprawą 30-minutowych lekcji gotowania, które prowadziła jako „kucharz”

na luksusowym targu warzywnym w Albany. Jej kurs był tak popularny, że zainteresował się nim lokalny oddział telewizji CBS. Pomysł na program, w którym w pół godziny wyczarowujesz dwudaniowy obiad z deserem okazał się strzałem w dziesiątkę. W 2006 roku Rachel zdobyła nagrodę Emmy. Jej poranny program „Rachel Ray” to połączenie telewizji śniadaniowej z programem kulinarnym. Rachel gotuje, zaprasza gości, rozmawia o błahostkach i poważnych sprawach. Jej przeciwnicy zawsze podkreślają, że Ray nie ma żadnego przygotowania, nie skończyła żadnej szkoły kulinarnej, a jej przepisy nie mają jasno określonych proporcji. Zamiast gramów i litrów używa szczypt, garści i odrobinek. Z tego powodu rzadko piecze- ciasta wymagają dokładnego odmierzania i precyzji. Mimo to miliony Amerykanów codziennie oglądają jej program. Ray sama przyznaje, że nie jest szefem kuchni, jest kucharką, a wszystko co jej się w życiu udało to sprawa przypadku i szczęśliwych zbiegów okoliczności.

Kucharka z sąsiedztwa stara się działać na rzecz społeczeństwa. W 2007 roku założyła fundację Yum-o! Która promuje zdrowe odżywianie i rodzinną integrację przez wspólne przygotowywanie posiłków. Powoli Ray staje się również ekspertką od żywienia zwierząt. Kilka lat temu na rynek weszły karmy i smakołyki dla psów sygnowane jej nazwiskiem.

Włoszka z Kalifornii

W małym ciele Giady De Laurentiis (157 cm) drzemie wielka siła. Urodziła się w Rzymie, wychowała w Kalifornii. Zanim zajęła się kuchnią, uzyskała dyplom z antropologii na prestiżowym Uniwersytecie Kalifornijskim (UCLA). Następnie wybrała się do Paryża by uczyć się gotowania w legendarnym Le Cordon Bleu. Chodziła również na kurs cukierniczy. Jest więc najlepiej przygotowaną z 3 najsławniejszych kucharek. Podobnie jak Rachel Ray, De Laurentiis jest gwiazdą Food Network. Jej programy „Everyday Italian” i „Giada at Home” prezentują kuchnię włoską z różnymi wariacjami. Jej dania są lekkie, kolorowe i niezwykle smaczne. Nic więc dziwnego, że jej firma cateringowa jest bardzo popularna wśród dbających o zdrowie Kalifornijczyków. Na początku lipca De Laurentiis będzie mogła zaprezentować swoje umiejętności kulinarne księciu Williamowi i Kate Middleton, którzy pojawią się na charytatywnym meczu polo w Santa Barbara. Co będzie w menu? Crostini z groszkowym pesto, kurczak po mediolańsku i mini-lasagne ze świeżą, słodką kukurydzą i mascarpone serwowane z pomidorami i szparagami. Kolejny powód, dla którego można zazdrościć Księżnej Kate. Nie dość, że wyszła za Williama, to jeszcze gotują dla niej największe kulinarne sławy!