Siemiankę możecie też wypróbować na słono, choć najbardziej popularna i polecana jest w słodkiej wersji. Możecie dodać do niej wszystko to, co dodajecie do tradycyjnej owsianki: dżem, świeże, mrożone lub liofilozowane owoce, wiórki kokosowe, orzechy, wiórki czekolady i kruszone orzechy. Zamiast prażonych jabłek możecie użyć również zmiksowanych i podgrzanych owoców z kompotu, dżemu pomarańczowego lub powideł. Siemianka śliwkowa z dodatkiem cynamonu lub kardamonu będzie równie pyszna, jak jabłkowa czy o smaku innych owoców. 

Co to jest siemianka i dlaczego warto zamienić na nią owsiankę?

To nic innego, jak owsianka z siemieniem lnianym, które dodaje się zamiast ulubionych płatków. Robi się ją bardzo podobnie do klasycznej. Siemianka to dobry pomysł dla osób, które po zjedzeniu klasycznej owsianki, zamiast wstać i działać, mają ochotę obrócić się na 2. bok. Sama do takich należę, dlatego lniana siemianka jest wersją owsianki właśnie dla mnie.

Jak wypada siemianka w porównaniu z owsianką pod względem wartości odżywczych? Takie śniadanie, podobnie jak owsianka, dostarczy wam mnóstwa energii. Cenne kalorie w większej części pochodzą jednak z tłuszczu. Nasiona lnu zawierają go znacznie więcej niż płatki owsiane (42 g/100 g w wersji nieodtłuszczonej i 10 g w odtłuszczonych nasionach). Len ma sporo węglowodanów (28 g/100 g), ale jednocześnie też sporo białka (18 g/100 g) i błonnika (aż 27 g/100 g).

Dla porównania, płatki owsiane górskie (najlepsze do owsianek), w 100 g zawierają:

  • 17 g białka
  • 7 g tłuszczu
  • 66 g węglowodanów
  • 11 g błonnika 

Siemianka ma więc zdecydowanie więcej tłuszczu i 2x więcej sycącego błonnika niż płatki owsiane. A skoro owsianką łatwo się najeść, siemianka będzie jeszcze bardziej treściwa. Wyróżnia się też 2x mniejszą ilością węglowodanów. Wstając od stołu po siemiance nie będziecie ospali czy ociężali. I będzie wam smakować, bo w smaku przypomina szarlotkę

Przepis na szarlotkową siemiankę 

Składniki (na 2 porcje):

  • 2 kwaśne jabłka
  • 1 szklanka mleka (może być zwykłe lub kokosowe)
  • 4 łyżki nasion siemienia lnianego
  • 1 łyżeczka cynamonu 

Dodatkowo: wiórki kokosowe lub szczypta cynamonu do posypania przed podaniem (można pominąć).

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie jabłko i posiekajcie na małe kawałki. Zalejcie w garnku lub na patelni odrobiną wody, wsypcie cynamon, wymieszajcie i przykryjcie. Duście do miękkości.
  2. W osobnym garnuszku w międzyczasie podgrzejcie mleko. 
  3. Miękkie jabłka zdejmijcie z ognia. Zalejcie ciepłym mlekiem i zmiksujcie. Wsypcie nasiona lnu, wymieszajcie, przykryjcie i odłóżcie na ok. 15 minut do napęcznienia.
  4. Przełóżcie ciepłą siemiankę do miseczek i udekorujcie wiórkami kokosowymi lub cynamonem.

W podobny sposób możecie zrobić również siemiankę kokosową, z kakao i wiórkami kokosowymi, na mleku kokosowym, lub sernikową - z cukrem i aromatem waniliowym lub pomarańczowym, które możecie dodać do mleka lub duszonych na patelni jabłek.