Jest bliskim kuzynem porzeczki. Pierwsze wzmianki o nim można znaleźć w literaturze XVI wieku. Był wówczas wykorzystywany głównie jako roślina żywopłotowa. W Europie na szerszą skalę zaczęto go uprawiać w XIX wieku.

Samo zdrowie

Krzew agrestu wydaje białe, żółte, zielone lub czerwone owoce. Są słodko-kwaśne, ponieważ zawierają kwasy jabłkowy i cytrynowy, które pobudzają apetyt i trawienie. Agrest jest bogatym źródłem wapnia i magnezu, dzięki czemu dobrze wpływa na zęby i wzrost kości. Ma też sporo witaminy C, pektyn, fosforu i żelaza. Działa moczopędnie i oczyszczająco. Ze względu na małą ilość kalorii (40 kcal w 100 g) jest składnikiem diet odchudzających.

Dobry na przetwory

Z owoców agrestu można robić dżemy, galaretki, soki, a nawet ocet. Do kompotów najlepiej wybierać owoce, które nie są w pełni dojrzałe, gdyż nie rozpadną się podczas gotowania. Agrest zawiera pektyny, dlatego jest dobrym surowcem na wino domowe. Konfitura z agrestu znakomicie smakuje z drobiem oraz rybami, a owoce duszone w sosie do pieczeni – z białym mięsem i wieprzowiną. Agrest jest również efektownym dodatkiem do ciast.

Opracowano na podstawie listów Aldony Dutkowiak z Jarocina, Alicji Makowskiej z Bożkowa i Mirosława Makieły z Krukowa.

Dziękujemy!

Fot.: Ina Schoenrock – Fotolia