Poprzez sformułowanie kuchnia azjatycka rozumiemy bardzo często różne odmiany kuchni poszczególnych krajów czy regionów Azji. Podział na kuchnię azjatycką i rozróżnienie, które kraje lub regiony się do niej zaliczają są przeróżne.

Najłatwiejszy chyba podział to podział na regiony:

- Azja wschodnia – Chiny, Japonia i Korea

- Azja południowo-wschodnia – Laos, Kambodża, Tajlandia, Wietnam, Brunei, Indonezja, Malezja i Singapur

- Azja południowa – Indie, Sri Lanka i Pakistan

Najpopularniejsze są przede wszystkim: kuchnia z Chin, Japonii, Korei, Tajlandii oraz Indii. Jednak cechą wspólną łączącą poszczególne regiony Azji, jest łączenie ze sobą kontrastujących smaków. Charakterystyczne jest też używanie podobnych produktów, a najpopularniejsze z nich to: ryż, makaron, sos sojowy, przyprawy korzenne. Ponadto składnikiem większości posiłków są warzywa - zazwyczaj świeże i często nam nieznane.

W Azji jedzenie zajmuje wyjątkowe miejsce w hierarchii kulturowej. I choć w krajach azjatyckich mieszkańcy mają podobne podejście do życia żywność jest traktowana w odmienny sposób. Dla Koreańczyków jedzenie nie jest jedynie produktem spożywczym, przykładają oni również niezwykłą wagę do wartości odżywczych, które pozwalają utrzymać równowagę ciała i umysłu.

Japończycy natomiast, jako naród bardzo zdyscyplinowany, dążący do perfekcji pod każdym względem,  podobnie traktują gotowanie. To podejście sprawdza się zwłaszcza podczas przygotowania sushi. Tylko najbardziej doświadczeni kucharze wiedzą jak powinno wyglądać idealnie danie sporządzone z surowej ryby.

Natomiast kuchnie i sposób gotowania z Indii czy Tajlandii mają coraz wpływ na kuchnie na świecie, najlepszym przykładem są Anglicy, którzy zaraz po rybie z frytkami za swoje ulubione danie uważają curry.

Chińczycy dla odmiany twierdzą, że umysł znajduje się w żołądku. Dlatego dla nich jedzenie, jest jak filozofia. Je się nie tylko, aby się najeść, jedzenie to strawa dla ciała jak i dla duszy. Dlatego też Konfucjusz i Budda na chińskich posągach przedstawiani są z wydatnymi brzuchami, chociaż w rzeczywistości podobno obaj nie wyróżniali się nadmiarem ciała, byli raczej drobnymi mężczyznami.

Polecamy inne artykuły o kuchni azjatyckiej:

filozofia kuchni azjatyckiej

zalety kuchni azjatyckiej

jak używać woka

sposoby gotowania w kuchni azjatyckiej

Oraz przepisy na wschodnie potrawy:

sajgonki z mięsem

wietnamskie wiosenne sajgonki

sagiewki z krewetkami i ananasem

naleśnikowe sajgonki z wieprzowiną