Orzechy piniowe

Właściwości orzeszków piniowych

Orzeszki pini, zwane także piniolami, to nasiona pozyskiwane z niektórych gatunków sosen. W Europie zbiera się je głównie z pinii rosnącej w basenie Morza Śródziemnego, jednak w sklepach znaleźć można też orzeszki sosny koreańskiej. Nasionka te charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, podłużnym kształtem i kremowym kolorem. Mają słodko-kwaśny smak i sosnowy aromat.

Orzechy piniowe są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na układ krwionośny, zmniejszając ciśnienie oraz chroniąc przed miażdżycą. Ponadto wspomagają mózg oraz zapewniają piękną skórę. Duża zawartość tłuszczów skutkuje jednak wysoką kalorycznością pinioli - 100 g to ponad 670 kalorii. Wbrew pozorom nie należy jednak wykluczać ich z diety w obawie o dodatkowe kilogramy. Orzeszki pini zawierają kwas pinolenowy, który zmniejsza apetyt i przedłuża uczucie sytości, a więc jest sprzymierzeńcem osób na diecie odchudzającej.

Piniole to także skarbnica niezbędnych dla organizmu witamin i minerałów. Znajdziemy w nich: magnez, żelazo, potas, miedź, fosfor, cynk, wapń, witaminę A, E, K oraz witaminy z grupy B. Ponadto dostarczają białka oraz błonnika pokarmowego. Szczególnie zaleca się spożywanie ich w okresie natężonej pracy, ponieważ redukują stres i wspomagają regenerację organizmu. Dzięki wysokiej zawartości cynku orzechy piniowe wspomagają płodność u mężczyzn i uważane są za naturalny afrodyzjak.

Przepisy z orzeszkami pini

Orzeszki pini odznaczają się unikalnym aromatem, który odmieni każde danie. Nawet zwykła sałatka z orzeszkami pini smakować będzie wyjątkowo. Sprawdźmy, do jakich potraw w szczególności warto je dodać.

Jakie sezonowe danie najlepiej ogrzeje nas w zimne jesienne dni? W tej roli doskonale sprawdzi się zupa krem z dyni z fetą i orzeszkami pini. Dobrze pasować będą do niej korzenne przyprawy lub ostra papryka. Ser feta w tym przepisie możemy zamienić np. na groszek ptysiowy lub grzanki.

Migdałowa tarta z piniolami to prawdziwy smakołyk dla miłośników orzechów. Kruche ciasto idealnie komponuje się z migdałami i orzeszkami pini, które dzięki pieczeniu zyskują pełnię aromatu. Do wypieku warto dodać kieliszek likieru amaretto, który przełamie jej słodycz subtelnym, gorzkim posmakiem.

Lekka sałatka z pomidorem i orzechami pini sprawdzi się zarówno jako dodatek do obiadu, jak i delikatna kolacja. Orzeszki wzbogacą warzywa o nietypowy, sosnowy smak i aromat. Dobrym pomysłem będzie uprażenie ich przed dodaniem do sałatki - dzięki temu staną się jeszcze smaczniejsze.

Czym zastąpić orzeszki pini?

Orzeszki pini są smaczne i zdrowe, lecz ich wadą jest cena - to jedne z najdroższych orzechów na rynku. Wysokie kwoty trzeba wydać zwłaszcza na włoskie piniole, które uważane są za najbardziej aromatyczne i najlepsze jakościowo. Jeśli nie mamy w pobliżu dobrze wyposażonych delikatesów lub sklepu ze zdrową żywnością, problemem może okazać się także dostępność orzeszków pini. Czym zatem możemy je zastąpić?

W sałatkach i zupach świetnie sprawdzą się pestki słonecznika lub dyni. Dla jeszcze lepszego smaku warto wcześniej podprażyć je na patelni. Do słodkich wypieków najlepiej pasować będą natomiast posiekane orzechy laskowe, nerkowce lub migdały.

Jak zmodyfikować pesto z orzeszkami pini? Choć wydawało by się, że ten sos nie może powstać bez sosnowych nasionek, możemy z powodzeniem zamienić je na orzechy włoskie. Warto jedynie pamiętać, żeby nie podgrzewać takiej wersji pesto, ponieważ orzechy mogą wydzielić niepożądany, gorzkawy aromat. Smaczną, a do tego mniej kaloryczną odsłonę pesto stworzymy bez dodatku orzechów. Wystarczy zmieszać bazylię z oliwą, parmezanem i przyprawami. Aby sos zyskał lekko pikantny smak, zamiast bazylii możemy wykorzystać drobno posiekaną rukolę przyprawioną solą morską.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 9

To może cię zainteresować