Karolina Kosowicz i Magdalena Rajchelt są autorkami bloga kaszamanna.com. Magda odpowiada w tym zespole za przepisy i przygotowanie dań, Karolina natomiast staje za aparatem i utrwala wszystko pod postacią cyfrowych plików. Co wyróżnia ten blog od innych? Z pewnością wysmakowane zdjęcia. Dość proste (co jest zaletą), eleganckie, a na pierwszym planie bohater, czyli danie. Tak też jest w książce.

Jakie potrawy proponują nam dziewczyny w Wysmakowanych? Proste, ale pełne smaku. Na tych pięknych fotografiach wszystko wygląda przepysznie. Chociażby talerz kremu z młodej kapusty – niby prosta zupa z kilku składników, ale aż woła o posmakowanie! A kolorowe frytki z różnych warzyw sfotografowane są w tak niebanalny sposób, że chce się po nie wyciągnąć rękę.

Zaletą jest to, że autorki stawiają na prostotę. Wierzą, że do przygotowania nawet wykwintnej kolacji nie potrzebujemy sprowadzanych z daleka owoców morza i orientalnych przypraw.

W kilka chwil przygotujemy makaron z indykiem w sosie miodowo-czosnkowym czy lekki mus czekoladowy z truskawkami, a przy większości potraw lista składników zamyka się na kilku pozycjach.

Karolina i Magda mają głowy pełne pomysłów! Jak caprese, to łącząc mozzarellę z burakiem i gruszką, do chrupania cieciorka w miodzie, a jeśli mamy ochotę na ciasto, zamiast klasycznego sernika, bardziej dietetyczna wersja owsiana z borówkami. Do znanych i lubianych potraw dziewczyny dodały szczyptę indywidualizmu i garść własnych smaków. Mam wrażenie, że wszystkie te potrawy to taki ich comfort food – jedzenie, które ma poprawiać nastrój, koić, wyrażać uczucia. Bo tak jak piszą, jedzenie daje tę wyjątkową szansę, by dzielić się z innymi swoimi emocjami.

Bez wątpienia siłą tej książki są zdjęcia i stylizacje. Dzięki nim nawet najprostsze dania stają się prawdziwymi bohaterami, zachęcając do spróbowania. Takie książki - które pobudzają ślinianki i od samego patrzenia na zdjęcia mam ochotę biec do kuchni i gotować, cenię najbardziej.


Autor: Marta Kornak