Dla wielu z nas nie ma lepszego dodatku do obiadu niż ogórki. Kiszone, konserwowe czy małosolne - to one królują na polskich stołach latem i nie tylko. Idealne są te jędrne, chrupiące, bardzo aromatyczne. Trzeba się za takich solidnie naszukać na bazarach, jeżeli nie macie swoich, z pobliskiego ogródka. Zwróćcie uwagę nie tylko na wielkość warzyw, ale także na kolor ich skórki, aby nie były zbyt przenawożone. Wiele czynników składa się na doskonałe przetwory z ogórków. Co zrobić, aby wszystkie małosolne równo się kisiły i nie odstawały od siebie smakiem i jędrnością? Skorzystajcie z mojego doświadczenia.

Dlaczego ogórki małosolne pleśnieją?

Ogórki małosolne to jedne z najchętniej jedzonych przetworów latem, ale i zimą. Nieodpowiednie ich przygotowanie może skutkować pleśnią, która pojawi się na górze słoika. Jest to często wynikiem kilku, dość powszechnych zjawisk. Pierwszym z nich jest wypływanie ogórków na powierzchnię, gdzie znajdują się ponad poziomem zalewy. W zaledwie 2-3 dni może się w takiej sytuacji pojawić kożuszek pleśni, zwłaszcza, gdy kisimy podczas fali upałów.

Innym zjawiskiem jest wypłynięcie drobnych przypraw, takich jak gorczyca, pieprz czy ziele angielskie również na powierzchnię zalewy. To także przyczynia się do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia pleśni. W tym przypadku mam dla was skuteczną metodę, która już od kilku lat pomaga mi podczas kiszenia małosolnych i nie tylko. Przełóżcie do jałowej gazy wszystkie potrzebne przyprawy, a następnie zwiążcie ją na supełek. Dzięki temu, nie wydostaną się na górę podczas kiszenia ogórków.

Co zrobić, aby ogórki małosolne równo fermentowały i były chrupiące?

Ten sposób na równomiernie ukiszone małosolne jest znany już od lat w mojej rodzinie - jeszcze nigdy nas nie zawiódł. Co należy zrobić? Podczas wkładania ogórków do słoika, należy umieszczać je najpierw ciasno, pionowo, najlepiej tą samą stroną - np. od ogonka czy ciemniejszej strony.

Następnie przykryjcie warzywa warstwą liści i przypraw, a potem kolejno układajcie drugą warstwę ogórków. Jeżeli zależy wam na czasie, utnijcie końcówki ogórków, aby mieć szybką surówkę do obiadu. Podczas wlewania zalewy upewnijcie się, że robicie to powoli, aby nie zaburzyć ciasnej konstrukcji. Odczekajcie przynajmniej godzinę i upewnijcie się, czy żaden ogórek nie wypłynął na powierzchnię. Dzięki tej prostej metodzie, wasze ogórki małosolne równiutko się ukiszą, będą jędrne i pysznie chrupiące.