Jeśli zdarza wam się rozgotować kaszę jaglaną, nie musicie się tego wstydzić. To błąd w sztuce kulinarnej, ale taki, który da się przekuć w samo dobro. Jeśli zrobicie ten deser, po chwili wszyscy zapomną o rozgotowanej na "mamałygę" kaszy. Rozgotowana jaglanka będzie znakomitą bazą budyniu jaglanego z ulubionymi owocami. Powoli zbliża się sezon na owoce. Budyń z kaszy jaglanej będzie rarytasem w połączeniu z truskawkami. Jesienią i zimą możecie wykorzystać jabłka, gruszki, śliwki, ulubione owoce z puszki (po odsączeniu zalewy) lub mrożone. Polecamy szczególnie owoce o kwaskowatym smaku. Z budyniem z kaszy jaglanej doskonale współgrać będą także czarne i czerwone porzeczki, maliny, jeżyny czy winogrona. Masę doprawicie również wyrazistym sokiem z granatu, który też przy okazji zabarwi ją na różowo. Wtedy gotowy deser możecie posypać jego soczystymi pestkami. W połączeniu z kremową, stężoną masą będą przyjemnie "strzelać sokiem". 

Budyń jaglany z owocami - przepis

Składniki (na 4 porcje):

  • 100 g kaszy jaglanej
  • 250 g półtłustego twarogu
  • 100 ml mleka kokosowego
  • ulubione owoce, np. banan, pół puszki ananasów, 2-3 połówki brzoskwiń z puszki lub borówki

Opcjonalnie, do przybrania: kakao, cynamon i pokruszone orzechy lub herbatniki.

Zamiast świeżych owoców możecie wykorzystać również przetwory: wybrany dżem lub mus. 

Sposób przygotowania:

  1. Kaszę jaglaną ugotujcie według instrukcji na opakowaniu - nic złego się nie stanie, jeśli nagniecie zasady i ją rozgotujecie. Będzie nawet lepsza;

  2. Zblendujcie ją na gładki krem z resztą składników oprócz dodatków do przybrania (kakao, orzechów i ciasteczek);

  3. Przełóżcie masę do pucharków i wstawcie do stężenia do lodówki, na kilka godzin lub na całą noc. Tuż przed podaniem posypcie kakao lub orzeszkami i herbatnikami.

Taki pyszny krem budyniowy możecie również wykorzystać do przełożenia wszelkich ciast na zimno, nie wymagających pieczenia oraz biszkoptów i babeczek (upieczonych spodów). Budyń z kaszy jaglanej sprawdzi się także jako masa do "mazurka" w lżejszej, nieco "odchudzonej" wersji. Wystarczy przełożyć ją na upieczony spód z kruchego ciasta, ozdobić i włożyć do lodówki do stężenia, powstanie uproszczony mazurek.