Zakwas z buraków to jeden z najbardziej wartościowych kuchennych wyrobów, jakie możecie samodzielnie wyczarować w kuchni. Wystarczy parę składników i kilka dni cierpliwości, a skorzysta nie tylko podniebienie, ale i cały organizm. Trzeba jednak pamiętać o 1 bardzo ważnym składniku, którego nigdy nie pomija Karol Okrasa. Zobaczcie, co zawsze musi znaleźć się w słoju kucharza. 

Po co pić zakwas z buraków?

Jeśli jeszcze nie wiecie, co daje picie zakwasu z buraków, koniecznie musicie nadrobić zaległości. Ten prosty domowy napój ma bowiem nie tylko wiele smaku i aromatu, ale i mnóstwo cennych właściwości dla zdrowia. Wszyscy wiemy, że buraki same w sobie są skarbnicą witamin i minerałów, ale po ukiszeniu, nabierają jeszcze większej mocy. Domowy zakwas z buraków ma w sobie nie tylko sporą dawkę łatwo przyswajalnego żelaza, ale i magnez, potas, a także witaminy B, C, K oraz E. Dzięki fermentacji pojawiają się w nim również wartościowe probiotyki, które na co dzień wspierają dobre samopoczucie.

Jak zrobić szybko zakwas z buraków? Patent Karola Okrasy

Karol Okrasa wkłada do swoich buraków pewien niecodzienny składnik i to właśnie on sprawia, że kiszenie przebiega prawidłowo, a do tego znacznie szybciej. Otóż kucharz układa na wierzchu słoika kromkę razowego chleba na zakwasie, który przyspiesza proces fermentacji. Musi to być jednak koniecznie pieczywo na naturalnym zakwasie, bo tylko wtedy spełni swoją funkcję. Zobaczcie przepis krok po kroku i koniecznie przetestujcie go w swoich kuchniach, a tak przygotowany zakwas buraczany w końcu wyjdzie perfekcyjnie.

Przepis na zakwas z buraków Karola Okrasy

Składniki:

  • 2 kg buraków
  • 6 l wody
  • 4 ząbki czosnku
  • 4 średnie jabłka
  • 2 łyżki soli
  • garść ziaren kolendry
  • 20 ziarenek czarnego pieprzu
  • 10 ziarenek ziela angielskiego
  • parę kromek razowego chleba na zakwasie

Sposób przygotowania:

  1. Buraki, jabłka i czosnek obieramy, a następnie wszystko kroimy w plasterki. Tak przygotowane składniki umieszczamy w czystych, wyparzonych słoikach, po równo rozkładamy wszystkie przyprawy, a na górze układamy piętki lub kromki razowego chleba na zakwasie i tak przygotowane słoje odstawiamy na 3 dni.
  2. Po tym czasie wyjmujemy kawałki chleba, i zalewamy buraki z przyprawami ciepłą, przegotowaną wcześniej wodą wymieszaną z solą, pamiętając, że płyn musi dokładnie przykryć wszystkie składniki. Następnie słoiki przykrywamy czystą ściereczką i zabezpieczamy gumką recepturką bądź sznurkiem, po czym znów odstawiamy w ciemne miejsce na 7 dni.
  3. Po upływie tego czasu zakwas z buraków jest już gotowy i zostaje już tylko przelać go do czystych butelek lub słoików, a kiszone buraczki wykorzystać do sałatek lub jako dodatek do obiadu.