Sernik to stosunkowo proste ciasto, ale zdarzają się przy nim pewne niedociągnięcia. Istnieje błąd, który sprawia, że sernik opada lub pęka, a masa serowa staje się nieprzyjemnie sucha. Piekąc aksamitny sernik moim sposobem, zgodnie z recepturą, uda wam się tego wszystkiego uniknąć. 

Jak sprawić, by sernik był wilgotny?

Oprócz dobrej jakości sera (kilkukrotnie zmielonego półtłustego lub z wiaderka) bardzo istotny jest również sposób pieczenia. Dla wilgotności gotowego już ciasta ważny jest poziom nawilżenia podczas pieczenia w piekarniku. Zależy mi na tym, aby w piekarniku było parno, dlatego wszystkie swoje serniki piekę w kąpieli wodnej. Dzięki temu, zarówno podczas pieczenia, jak i studzenia ciasto zachowa wysokość, pozostanie równe, zwarte i bez pęknięć. Najpopularniejsze są 2 sposoby:

  • Pieczenie metodą „na blaszkę”

Wstawcie sernik na środkową półkę piekarnika. Pod tortownicą ostrożnie umieśćcie blaszkę z gorącą wodą. Pieczcie wg receptury poniżej. 

  • Pieczenie metodą „naczynie w naczyniu”

Zabezpieczcie (owińcie) folią aluminiową tortownicę, w której będziecie piec ciasto. Włóżcie ją do drugiego, większego naczynia (większej tortownicy lub naczynia żaroodpornego). Wlejcie wrzątek do większej formy - minimum do połowy wysokości formy z sernikiem. Folia sprawi, że woda nie dostanie się do środka formy z ciastem. Pieczcie sernik zgodnie z przepisem.

Idealne blaszki do pieczenia sernika:

Jak zrobić sernik podwójnie serowy?

Mój sernik jest podwójnie serowy. Do masy na sernik (do twarogu z wiaderka) dodaję szklankę (250 g) serka mascarpone. Sernik z serkiem mascarpone ma idealną konsystencję na 2. dzień. Masa scali się w lodówce i zachowa wilgotność. Z serka mascarpone możecie dodatkowo zrobić również gęsty, stabilny krem i udekorować nim wierzch ciasta. Fani delikatnego mascarpone i miękkich, puszystych serników będą zachwyceni. Sernik z mascarpone zmieni się w potrójnie serowy.

Przyszykujcie krem na wierzch ciasta na bazie mascarpone. Po upieczeniu i wystudzeniu ciasta zmiksujcie 250 g serka mascarpone z 2 łyżkami cukru pudru i 100 ml śmietanki kremówki. Zarówno serek, jak i śmietanka muszą być zimne - dzięki temu masa będzie gęsta. Udekorujcie nią wierzch ciasta - rozsmarujcie na powierzchni gładko, lub tworząc na niej stylowe „fale”. Oprócz niej możecie również ozdobić wierzch:

  • pokruszonymi herbatnikami
  • płatkami suszonych kwiatów (lub łodyżkami lawendy)
  • ciasteczkami
  • kawałkami batonów
  • przesianym kakao
  • świeżymi owocami, np. malinami lub jeżynami. 

Wszystkie składniki na samo ciasto powinny być w temperaturze pokojowej. Sernik ma wyjść wilgotny, a jednocześnie dość zbity i kremowy, dlatego nie napowietrzajcie masy zbyt długo. Miksowanie masy powinno trwać łącznie maksymalnie kilka minut. Zbędne jest też ubijanie osobno białek i dodawanie osobno piany do ciasta. Trzymajcie się zasad, a pieczenie zakończy się sukcesem.

Sernik z mascarpone - przepis 

Składniki (na tortownicę o śr. 24 lub 26 cm):

  • 1 kg twarogu z wiaderka (lub 2-krotnie zmielonego półtłustego)
  • 250 g serka mascarpone
  • 200 g cukru
  • 6 średnich lub 5 dużych jajek
  • 30 g cukru waniliowego
  • 2 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej (lub budyniu waniliowego bez cukru)
  • 60 g miękkiego masła 

Sposób przygotowania:

  1. Rozgrzejcie piekarnik do temp. 170 st. C.
  2. Przełóżcie do dużej miski twaróg, masło i oba rodzaje cukru. Miksujcie, aż składniki się połączą - maksymalnie 1 minutę na średnich obrotach. 
  3. Do masy dodawajcie po 1 całym jajku, miksując po ok. 5-10 sekund. Po dodaniu jajek dodajcie serek mascarpone i miksujcie przez ok. 30 sekund. 
  4. Dodajcie skrobię i wmiksujcie ją w ciasto. Gotowa masa powinna być gęsta jak dobra, wiejska śmietana. 
  5. Nasmarujcie tortownicę tłuszczem. Wyłóżcie papierem do pieczenia spód i boki formy. Boki wyłóżcie z zapasem miejsca na wysokość. Dzięki temu sernik podczas wyrastania zachowa formę i będzie miał się na czym oprzeć. Przelejcie masę serową do formy.
  6. Pieczcie w kąpieli wodnej (wybraną metodą powyżej), na środkowej półce piekarnika przez 30 minut w temp. 170 st. C. Następnie zmniejszcie temperaturę do 150 st. i pieczcie przez ok. 45-50 minut.
  7. Gdy wierzch sernika się zezłoci, a patyczek włożony do środka będzie suchy, wyłączcie piekarnik i pozostawcie ciasto przez 10 minut w wyłączonym piecu. Następnie uchylcie lekko drzwiczki i studźcie dalej bez pośpiechu. Dzięki temu stygnący sernik nie straci wysokości. 

Źródło: PoProstuPycha.com.pl