Serników istnieje tyle, że właściwie codziennie w grudniu moglibyście jeść inną wariację na temat tego ciasta. Wśród nich jest m.in. („przypalony”) sernik baskijski, puchaty i wysoki, napowietrzony sernik japoński, kremowy sernik nowojorski, wiedeński, czy też sernik krakowski z kratką i rodzynkami. Można by przypuszczać, że każde miasto w Europie i wszystkie kontynenty mają swoją odmianę tego ciasta. Popularne są również połączenia typu seromakowiec, a także serniki pistacjowe, z ziemniakami, orzechowe, cynamonowe czy też z owocami, a w lecie na zimno. Do wyboru, do koloru. Najpopularniejszy, najbardziej uniwersalny i najbardziej pożądany przez gości jest jednak sernik tradycyjny. Smakuje wszystkim. Jest upieczony na cienkim spodzie, nie zawiera kontrowersyjnych rodzynek i innych dodatków. Gwiazdą jest tu wyrośnięta warstwa puszystej i lekkiej masy serowej. Taki sernik zrobicie razem z nami. 

Sekret wyjątkowo pulchnego i wilgotnego sernika

Jeśli chcecie osiągnąć efekt jak z cukierni, dodajcie tym razem do masy na sernik bitą śmietanę (400 ml ubitej kremówki). Dodaje się ją zwykle między blaty ciasta lub na wierzch - jako krem lub dla dekoracji. Mało kto jednak wlewa ją do masy serowej przed pieczeniem. Taka śmietana zawiera 30% tłuszczu, dzięki czemu sernik z bitą śmietaną na pewno wyjdzie odpowiednio wilgotny. Dobrze napowietrzona chmura bitej śmietany sprawi, że zamiast zbitej, zwartej grudy otrzymacie ciasto, w którym widelczyk zatapia się sam, bez wysiłku. 

Sernik z bitą śmietaną - przepis

Składniki (na formę o śr. ok. 26 cm):

  • 1 kg 2-krotnie zmielonego twarogu na sernik (półtłustego lub tłustego)
  • 150 g zimnego masła
  • 3 niepełne szklanki cukru pudru (ok. 320 g)
  • 11 jajek
  • 100 g mąki ziemniaczanej
  • 100 g mąki pszennej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 400 ml zimnej śmietanki kremówki 30%
  • 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru
  • 1/2 łyżeczki aromatu do ciasta

Dodatkowo: cukier puder do posypania ciasta.

Sposób przygotowania:

  1. Zacznijcie od spodu: zimne masło zagniećcie na elastyczne ciasto z proszkiem do pieczenia, 100 g cukru pudru, oboma rodzajami mąki i 1 jajkiem. Wyłóżcie blachę papierem do pieczenia i wylepcie dno ciastem. 
  2. Przygotujcie masę serową: rozdzielcie białka od żółtek pozostałych jaj. Żółtka utrzyjcie ze 100 g cukru pudru. Gdy masa jajeczna będzie jasna i puszysta, dodawajcie stopniowo twaróg, proszek budyniowy i aromat do ciasta. 
  3. W osobnej misce ubijcie na sztywno pianę z białek. Wciąż ubijając dodajcie pozostały cukier puder i cukier waniliowy. Wmieszajcie delikatnie pianę z białek do masy serowej. W oddzielnej misce ubijcie zimną kremówkę. Dodajcie bitą śmietanę do reszty masy i wmieszajcie ją powoli, by nie opadła. Gotową masę wylejcie na spód w formie.
  4. Pieczcie w temp. 180 st. C przez ok. 40 minut. Po 40 minutach obniżcie temperaturę do 160 st. C i pieczcie 20 minut. Wyłączcie piekarnik i wystudźcie ciasto w środku. Po wystudzeniu posypcie cukrem pudrem.