Sernik krakowski

4.31 (257 ocen)

  • 3 godz.

Tradycyjny, ciężki, prawdziwy sernik krakowski z bakaliami. Klasyczny sernik krakowski ma na wierzchu charakterystyczną kratkę. Najlepiej polać go lukrem lub posypać cukrem pudrem - taki sernik smakuje wyjątkowo. Sernik krakowski możecie przygotować we własnej kuchni!

  • 3 godz.

Składniki:

  • Masa serowa na sernik krakowski:
    1 kg białego tłustego sera
    8 jajek
    1 szklanka cukru pudru
    cukier waniliowy
    4 łyżki masła
    3 łyżki mąki ziemniaczanej
    150 g rodzynek
    2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
    sól
    skórka starta z jednej cytryny

    Ciasto na sernik krakowski:
    1 i 1/2 szklanki mąki
    2 żółtka
    1/2 kostki masła
    3 łyżki cukru
    cukier waniliowy
    sól
Wystaw ocenę:

4.31 (257 ocen)

Zobacz również:

Serniki Desery

Sernik krakowski - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Sernik krakowski:
    Zagnieść ciasto kruche, włożyć do zamrażalnika na ok. 30 min. Rodzynki namoczyć we wrzątku na ok. 20 min.
  • 2. Dwukrotnie zmielony w maszynce do mięsa ser, przełożyć do miski, dodać mąkę ziemniaczaną, wymieszać. Wsypać cukier i cukier waniliowy, ponownie wymieszać.
  • 3. Rozbite jajka rozdzielić. Żółtka kolejno dodawać do sera, dokładnie mieszając robotem. Miękkie masło dodać do masy serowej, dobrze połączyć. Ubite na sztywną pianę białka ostrożnie dodawać do masy, następnie wsypać odsączone rodzynki, skórkę kandyzowaną i skórkę z cytryny. Całość delikatnie wymieszać łyżką.
  • 4. Ciasto rozwałkować na posypanej mąką stolnicy (ja wałkuję przez folię spożywczą). Odciąć 1/4 placka, schować do lodówki, później pokroić w 1 cm paski. Pozostały placek wyłożyć na natłuszczoną blachę, podpiec 10-15 min. Po tym czasie wylać masę serową, na wierzchu ułożyć kratkę z ciasta. Paski posmarować rozbełtanym żółtkiem.

    Piec 60-70 min w 170 st. C.

    Sernik krakowski gotowy. SMACZNEGO!

Porady

Sernik krakowski studzimy w piekarniku przez co najmniej godzinę. Po wystudzeniu sernik krakowski można polać lukrem. Innym pomysłem jest zrobienie polewy czekoladowej. Dla tych, którzy nie lubią zbyt słodkich ciast, polecam lukier cytrynowy.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Ser biały

Notka redakcyjna

Przepis na sernik krakowski nie jest trudny. Podstawą dobrego sernika jest dobry twaróg. Najlepiej zmielić go samemu. Jeśli jednak nie macie na to czasu, wykorzystajcie ser w wiaderku. Zawsze jednak sprawdźcie jego skład - niech nie będzie w nim polepszaczy smaku, sztucznych aromatów i konserwantów. Taki ser z wiaderka nie wymaga już mielenia. Sernik krakowski z wiaderka może mieć nieco bardziej miękką strukturę, ale też będzie smaczny.

Możecie upiec sernik krakowski z rodzynkami lub bez, zgodnie z upodobaniami. Sernik po krakowsku jest smaczny w obu wersjach. Bez problemu sprawdzi się też sernik krakowski bez spodu. Masę przygotowujemy wtedy dokładnie w ten sam sposób, ale na spód nie dajemy ciasta. Masę serową wylewamy bezpośrednio na blachę do pieczenia. Taka wersja sernika będzie wyjątkowo delikatna i pyszna.

Sernik krakowski to sernik z kratką. Stworzycie ją prostym sposobem - z ciasta wycinamy długie paski i układamy wzór kratki na wierzchu ciasta. Piękna dekoracja gotowa! Lukier na sernik krakowski może wzbogacić nie tylko wygląd, ale i smak ciasta. Jak zrobić lukier? To proste! Wystarczy wymieszać cukier puder z wodą. Chodzi o to, aby uzyskać konsystencję płynną, ale niezbyt rzadką, tak by lukier nie spływał z ciasta. Zawsze też musimy odczekać aż nasze ciasto ostygnie, dzięki temu lukier się na nim nie rozpuści. Lukier możemy przygotowywać także zastępując wodę sokiem owocowym. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie soku z cytryny. Lukier cytrynowy ma przyjemny, kwaskowy smak, który równoważy słodycz ciasta. 

Zobacz również przepis na klasyczny sernik oraz więcej przepisów na serniki!

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Święta

Podobne przepisy

To może cię zainteresować