Wraz z wiosną nadchodzą świeże i smaczne warzywa oraz owoce. Możemy je wykorzystać na wiele sposobów, jednak najwięcej witamin i składników mineralnych zachowają one wtedy, gdy będą świeże i  nieprzetworzone. Poza tym dietetycy radzą, by każdego dnia spożywać 5 porcji warzyw i owoców, a o tym często zapominamy. Aby dostarczyć naszemu organizmowi niezbędną porcję witamin warto przygotować zdrowy koktajl ze świeżych składników. A koktajle robi się szybko i bez problemu mogą zastąpić nam mały posiłek lub stanowić zdrową przekąskę.

Wiosenne koktajle - Z czego przygotować?

Koktajle to duże pole do popisu, jeśli chodzi o zestawianie składników. Możemy przygotować je z owoców oraz warzyw i to praktycznie ze wszystkich, które mamy pod ręką. Od naszych preferencji zależy też, jakich innych składników użyjemy, by wzbogacić smak naszych napojów.

Owocowe i warzywne napoje oprócz porcji witamin dostarczą nam niezbędne składniki koktajlemineralne pochodzące z nabiału. Mleko czy jogurt to źródło łatwo przyswajalnego wapnia, magnezu i witamin z grupy B. Bazą do przygotowania takich mlecznych napojów może być mleko, choć warto zastępować je kefirem, maślanką lub zsiadłym mlekiem.

 

Wiosenne koktajle - Czym słodzić?

Jeśli dbamy o zdrowie i chcemy swój koktajl dosłodzić, zamiast białego cukru lepiej użyć miodu. Miód nie tylko dostarcza oczekiwanej słodkości, ale również posiada właściwości lecznicze. Jest też źródłem aminokwasów, witamin i enzymów. Polecamy koktajl truskawakowy z miodem.

Innym składnikiem dodającym słodyczy może być syrop klonowy, który jest produkowany głównie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Syrop ten zawiera mniejszą ilość kalorii niż miód, jest bogaty w witaminy z grupy B, A i składniki mineralne: sód, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk, miedź.

 

Wiosenne koktajle - Jakie dodatki?

Świetnym dodatkiem do koktajli będą też różnego typu orzechy, które dostarczą nam kolejnych niezbędnych w diecie składników. Przede wszystkim są one źródłem zdrowykoktajlch tłuszczów, które sprzyjają redukcji „złego” cholesterolu. Kolejną zaletą są proteiny oraz witaminy. Dla zdrowia potrzebujemy też składników mineralnych jak: magnez, miedź czy cynk, a te również znajdziemy w orzechach.

Jeśli nie lubimy orzechów, można zamienić je na różnego rodzaju ziarna. Pestki dyni, słonecznika, siemię lniane lub komosa ryżowa (quinoa) będą ciekawym dodatkiem nie tylko jeśli chodzi o smak, ale i wartości odżywcze, a koktajle owocowe nam się nie znudzą.