Białe warzywa - właściwości zdrowotne

W powszechnej opinii utarło się, że prawdziwą korzyść dla naszego zdrowia może przynieść wyłącznie spożywanie warzyw kolorowych. Postrzegamy je na ogół jako atrakcyjne wizualnie, co przekłada się na nasze mniemanie o ich wysokiej wartości odżywczej. Tymczasem sprawa okazuje się znacznie bardziej złożona.

Za barwę poszczególnych warzyw i owoców odpowiedzialne są ich składniki fitochemiczne. Żółte, czerwone i pomarańczowe rośliny zawierają karotenoidy; niebieskie i fioletowe - antocyjany; zielone - chlorofile. Wszystkie te grupy różnią się między sobą składnikami odżywczymi, panuje jednak ogólna zgoda co do ich przydatności w codziennej diecie.

Białe warzywa aż tak mocno nie przyciągają wzroku, lecz dietetycy są zdania, że pomimo swojej prostoty pozostają one nadzwyczaj wartościowe z żywieniowego punktu widzenia. Posiadają bowiem dobroczynne flawonoidy - związki chemiczne należące do tzw. antyoksydantów fenolowych, stanowiące wsparcie dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wzmacniając naczynia krwionośne, substancje te chronią przed chorobami układu krążenia. Ułatwiają też przyswajanie witamin.

Specjaliści podkreślają, że białe warzywa najlepiej jeść w formie surowej, bo obróbka termiczna niekorzystnie wpływa na ich wartość odżywczą. Oczywiście, możemy je również dusić, zapiekać czy gotować. Powinniśmy jednak zawsze pozostawiać sobie dodatkowo możliwość spożywania tych roślin bez jakiejkolwiek ingerencji w ich pierwotną postać.

Ze względu na wzmacnianie działania witaminy C, białe warzywa poleca się jadać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Powinny się nimi zainteresować także osoby zagrożone miażdżycą, gdyż udowodniono, że ten typ warzyw obniża poziom złego cholesterolu na korzyść dobrego.

Białe warzywa - lista najbardziej wartościowych

Białe warzywa to produkty łatwo dostępne i niedrogie. Praktycznie każdy z nas jest więc w stanie pozwolić sobie na nie w dowolnym miejscu i czasie. Dobrze natomiast wiedzieć, które spośród nich najlepiej przysłużą się naszemu zdrowiu.

  • Kapusta - posiada właściwości antynowotworowe; przeciwdziała zwłaszcza rakowi jelita grubego, prostaty i piersi
  • Pietruszka - jest bogata we flawonoidy i witaminę C
  • Czosnek - pomaga organizmowi zwalczać atakujące go bakterie i wirusy
  • Ziemniaki - często (i niesłusznie!) uważane za szkodliwe dla zdrowia; tymczasem zawierają bardzo dużo drogocennego potasu i błonnika; posiadają wysoki indeks glikemiczny, ale same w sobie pozostają bez wpływu na metabolizm insuliny - należy je po prostu we właściwy sposób przyrządzać i podawać
  • Cebula - bogata w substancje bakteriobójcze i witaminę C, dzięki czemu stanowi skuteczną broń przeciwko przeziębieniu i poprawia odporność
  • Pieczarki - są niskokaloryczne; zawierają błonnik pod postacią beta-glukanów, obniżających poziom złego cholesterolu oraz normujących glukozę
  • Kalafior - wykazuje silny potencjał antynowotworowy; chroni szczególnie przed rakiem prostaty

Białe warzywa - dobra podstawa różnych dań

Chociaż białe warzywa bywają najzdrowsze w formie surowej, istnieje możliwość szerokiego wykorzystywania ich do dań obiadowych. Świetny przykład stanowi tu zupa krem z białych warzyw - potrawa szybka, łatwa i na każdą kieszeń. Bez większego wysiłku można ją dodatkowo uatrakcyjnić za pomocą łososia, parmezanu i grzanek. Przyrządzona w ten sposób, stanie się daniem wykwintnym, na wyjątkowe okazje.

W charakterze drugiego dania idealnie sprawdzą się sznycle z kalarepy i selera w chrupiącej panierce. Ich przygotowanie potrwa zaledwie kilkanaście minut, a oryginalny smak przypadnie do gustu nawet zdeklarowanym mięsożercom.

Dobrym uzupełnieniem posiłku okaże się surówka z pietruszki i selera (wzbogacona na przykład o rodzynki) albo z kapusty i pora.