Dieta Dukana: na czym polega?

Dieta Dukana została opracowana przez francuskiego lekarza specjalizującego się w leczeniu otyłości. Doktor Pierre Dukan opisał jej zasady w swojej książce pt. Nie potrafię schudnąć, którą opublikował w 2000 roku.

Dieta Dukana dzieli się na cztery fazy: uderzeniową, równoważącą, utrwalającą i stabilizującą. W przeciwieństwie do wielu innych kuracji odchudzających żywienie nie opiera się na liczeniu kalorii, lecz na spożywaniu dużej ilości protein. W pierwszym etapie, trwającym od 5 do 10 dni, należy jeść wyłącznie produkty białkowe. W drugim, który kończy się wraz z uzyskaniem zaplanowanej masy ciała, do jadłospisu dodaje się warzywa.

Faza trzecia służy utrwaleniu uzyskanych efektów. Powinna trwać przez 10 dni na każdy stracony kilogram masy ciała. W jej trakcie do proteinowych posiłków można dołączyć niskocukrowe owoce oraz produkty mączne. Dwa razy w tygodniu dozwolona jest "królewska uczta", czyli dowolne danie wykluczone z menu na czas diety.

Czwarty etap diety Dukana powinien trwać do końca życia. Można wrócić do spożywania samodzielnie ustalonych posiłków, jednak należy wyznaczyć jeden dzień w tygodniu, w którym będziemy jeść wyłącznie białko. Doktor Dukan zaleca także aktywność fizyczną w postaci spacerów.

Dieta Dukana: produkty

Dieta Dukana dopuszcza przede wszystkim produkty bogate w proteiny, które pozbawione są węglowodanów i zawierają niewiele tłuszczu. W jadłospisie fazy uderzeniowej królują zatem chude mięsa i ryby: drób, królik, konina, dorsz, sola oraz tuńczyk. Należy przygotowywać je na parze lub piec. Ponadto jeść można również podroby, jaja, wędliny, odtłuszczony nabiał i owoce morza. Należy pić dużo wody - co najmniej 1,5 l dziennie.

W kolejnym etapie na talerzu co drugi dzień mogą pojawić się niskokaloryczne warzywa, takie jak szpinak, sałata, papryka, kapusta czy ogórki. Trzecia faza pozwala na włączenie do menu owoców, chleba, ryżu, ziemniaków i makaronu. Dieta wciąż powinna jednak bazować na proteinach.

Największą dowolność w komponowaniu jadłospisu daje faza czwarta. Można spożywać w niej dowolne owoce, tłuszcze oraz produkty skrobiowe, lecz należy unikać fast foodów, słodyczy i innych niezdrowych przekąsek. Podczas dnia białkowego dozwolone są wyłącznie produkty z fazy uderzeniowej.

Przepisy z diety Dukana

Dieta Dukana znacznie ogranicza pulę produktów pojawiających się w menu, lecz nie oznacza to, że trzeba pożegnać się ze smacznymi daniami. Niektóre przepisy sprawdzą się nawet podczas fazy uderzeniowej.

Bułeczki z otrębów i twarogu to posiłek idealny na białkowe śniadanie. Wart spróbowania jest również śniadaniowy omlet z nadzieniem z serka wiejskiego.

Większe pole do popisu w kuchni daje druga faza diety. Dzięki dodatkowi warzyw można stworzyć smaczne obiady, takie jak klopsiki rybne gotowane na parze z sosem pieczarkowo-koperkowym, gołąbki z kurczakiem i pieczarkami w sosie pomidorowym lub jogurtowy kurczak curry z cebulą. Idealną przekąską będą natomiast jajka z groszkiem w galarecie.
W etapie trzecim i czwartym w diecie mogą się znaleźć zdrowe słodycze, które najlepiej przygotować samodzielnie. Miłośnikom łakoci przypadną do gustu pełnoziarniste dwukolorowe zawijasy z żurawiną i migdałami oraz biszkopt z rabarbarem i galaretką z hibiskusa.

Efekty diety Dukana

Dieta Dukana przynosi szybkie efekty - w fazie pierwszej można schudnąć nawet 5 kg, a w kolejnych tracić 1 kg na tydzień. Przez specjalistów jest jednak uznawana za niezdrową. Znaczne ilości białka obciążają nerki oraz wątrobę i mogą doprowadzić do ich niewydolności. Na diecie Dukana cierpi także mózg, któremu brakuje glukozy do prawidłowej pracy.
Według badań naukowych zwiększone spożycie białka może pomóc w utracie zbędnych kilogramów, lecz warto zachować umiar, aby uniknąć problemów zdrowotnych oraz niedoborów pokarmowych.