Właściwości grochu włoskiego

Groch włoski należy do roślin strączkowych, a więc podobnie jak fasola czy soja stanowi doskonałe źródło białka, skąd bierze się jego popularność jako zmiennika mięsa w dietach roślinnych. W 100 g suchej ciecierzycy znajduje się prawie 20% protein! Wartość kaloryczna takiej porcji wynosi 364 kcal (19 g białka, 61 g węglowodanów i 6 g tłuszczy).

Cieciorka dostarczy organizmowi błonnika pokarmowego, który dba o prawidłową pracę jelit oraz zapewnia uczucie sytości na długo. Roślina ta ma także niski indeks glikemiczny, a więc jest odpowiednia dla diabetyków oraz osób odchudzających się.
Cieciorka bogata jest w witaminy z grupy B, a w szczególności w kwas foliowy, istotny zwłaszcza dla przyszłych mam oraz kobiet planujących dziecko. Ponadto zawiera potas, magnez, wapń, selen, żelazo, miedź oraz cynk. W badaniach udowodniono, że regularne spożywanie grochu włoskiego obniża poziom złego cholesterolu we krwi oraz zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Jak przyrządzić groch włoski?

Groch włoski możemy kupić w wersji suchej lub konserwowej. Przy gotowaniu suchej ciecierzycy warto zastosować kilka trików, które pozwolą nam uniknąć wzdęć typowych po zjedzeniu strączków. Najpierw płuczemy ziarna, a później odstawiamy je do namoczenia - najlepiej na ok. 12 godzin. Po upływie tego czasu odlewamy wodę i ponownie płuczemy. Następnie ciecierzycę można ugotować bez obaw o problemy trawienne.

Jeżeli chcemy zaoszczędzić czas, możemy użyć cieciorki konserwowej w puszce lub w słoiku. Ziarna w takiej formie są gotowe do spożycia zaraz po opłukaniu z zalewy, którą również możemy wykorzystać w kuchni. Jest ona nazywana aquafabą i po ubiciu przypomina pianę z białek jaj.

Cieciorka cieszy się szczególną popularnością w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz na Bliskim Wschodzie. To stamtąd pochodzą najbardziej znane potrawy z jej użyciem, czyli falafel oraz hummus. W diecie jarskiej ciecierzyca wykorzystywana jest także w pasztetach, kotletach czy gulaszu. Groch włoski ma jednak znacznie szersze zastosowanie. Choć strączki kojarzą się raczej z wytrawnymi daniami, cieciorki możemy użyć też w przepisach na słodko.

Mimo że ciecierzyca przypomina wyglądem łuskany groch, smakuje zupełnie inaczej. Dostępna w naszym kraju odmiana o nazwie kabuli charakteryzuje się dużymi ziarnami o delikatnie orzechowym posmaku. Nadaje się zatem jako baza do ciast i deserów. Możemy upiec z niej kruche ciasteczka czekoladowe lub wilgotne brownie. Po połączeniu jej z sezamem uzyskamy mniej kaloryczną chałwę. Z dodatkiem kakao cieciorka stworzy natomiast krem do smarowania pieczywa.

Przepisy z włoskim grochem

Groch włoski zasmakuje nie tylko wegetarianom. Można bez wysiłku przyrządzić go w taki sposób, aby przypadł do gustu również zdeklarowanym mięsożercom.

Masz ochotę na chrupiącą przekąskę, ale unikasz chipsów i paluszków? Dobrym zamiennikiem dla tych niezdrowych produktów jest pieczona ciecierzyca. Dzięki przyprawom ziarna zyskują smakowitą skórkę, a dzięki wysokiej temperaturze ich wnętrze staje się kremowe.

Gulasz z indyka z cieciorką i papryką to smaczne i zdrowe danie na obiad. Dzięki zamianie czerwonego mięsa na drób potrawa jest mniej kaloryczna od swojej tradycyjnej wersji. Ciecierzyca nie tylko nadaje gulaszowi smaku, ale także sprawia, że jest bardziej sycący.

Pasta z ciecierzycy i pieczonej dyni doskonale pasuje do pieczywa, szczególnie domowego. Warto zrobić ją szczególnie jesienią, kiedy trwa sezon na dynię. Najlepiej wybrać odmianę hokkaido charakteryzującą się słodkawym, orzechowym posmakiem.
Pasztet z ciecierzycy z pieczarkami stanowi wegetariańską alternatywę dla tradycyjnego mięsnego dania, wcale nie ustępując mu smakiem! Potrawę możemy dodatkowo urozmaicić ulubionymi ziarnami lub przyprawami.