Na czym polega dieta Montignaca?

Dieta Montignaca została opracowana w latach 80. przez francuskiego farmaceutę. Jej twórca, Michel Montignac założył, że za przybieranie na wadze nie jest odpowiedzialny nadmiar spożywanych kalorii, lecz niewłaściwy dobór produktów. Jako głównego winowajcę tycia wskazał węglowodany, które po spożyciu gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi. W odpowiedzi na wysokie stężenie glukozy trzustka produkuje duże ilości insuliny, co skutkuje nie tylko magazynowaniem dostarczanej energii w postaci tkanki tłuszczowej, ale także nagłymi napadami głodu.

Najważniejszą zasadą diety Montignaca jest zatem zapobieganie skokom cukru. Aby to osiągnąć, przy komponowaniu posiłków należy kierować się indeksem glikemicznym (IG). Wskaźnik ten określa wpływ danego produktu na stężenie glukozy we krwi. Jeżeli chcemy schudnąć, Montignac zaleca spożywanie wyłącznie pokarmów o niskim IG, wynoszącym poniżej 50. Należą do nich m.in. zielone i czerwone warzywa, strączki, orzechy, makarony i kasze pełnoziarniste, owoce jagodowe i cytrusowe, odtłuszczony nabiał oraz chude mięso. Z diety wykluczyć trzeba: pieczywo i potrawy z białej mąki, alkohol, słodycze, ziemniaki, słodkie napoje oraz wysokocukrowe owoce, takie jak banany, kiwi czy winogrona.

W diecie Montignaca istotna jest nie tylko zawartość węglowodanów w danym produkcie, ale także sposób jego przygotowania. Na indeks glikemiczny wpływa bowiem obróbka termiczna. Lepiej więc wybrać surowe warzywa niż gotowane, a makarony i kasze przygotowywać al dente. Kiedy sięgamy po produkt o wysokim IG, nie powinniśmy łączyć go z tłuszczem, lecz z pokarmem o niskim IG. W ten sposób zapobiegniemy gwałtownemu wzrostowi poziomu cukru. W ciągu dnia spożywamy co najmniej 3 posiłki w około 3-godzinnych odstępach. Najwięcej można zjeść na śniadanie, z kolei najskromniejsza powinna być kolacja. Unikamy mocnej kawy, pijąc przy tym minimum 1,5 l wody dziennie.

Po zakończeniu odchudzania można złagodzić reguły diety. W fazie utrzymania wagi, która powinna stać się stałym sposobem odżywiania, nadal bazujemy na produktach dozwolonych w pierwszym etapie, lecz sporadycznie wprowadzamy potrawy o wysokim IG.
Dieta Montignaca: przykładowe posiłki

Jakie dania można przygotować na diecie Montignaca? Przedstawiamy kilka propozycji.

Jako pożywny i smaczny obiad sprawdzi się zapiekana cukinia lub dorsz po czesku. Dobrym wyborem będzie również kurczak słodko-kwaśny zapiekany z warzywami. Jeżeli postawimy na pełnoziarnisty makaron, warto wypróbować również trottole z bazylią i suszonymi pomidorami.

Większą sytość zapewnią zielone warzywa, dlatego warto jak najczęściej dodawać je do posiłków. Ugotowanym na półmiękko brokułem można wzbogacić warzywno-serowe babeczki, idealne na przekąskę lub na kolację. Na śniadanie pasować będzie natomiast jajko w szpinakowym gniazdku.

Na diecie Montignaca nie trzeba rezygnować z deserów! Wystarczy tylko przygotować je ze składników o niskim indeksie glikemicznym. Przykładem takiego dania jest panna cotta jogurtowa z sosem jagodowym.

Efekty diety Montignaca

Dieta Montignaca zapewnia umiarkowane tempo utraty wagi - około 1-1,5 kg tygodniowo. Sam pomysłodawca schudł na niej 14 kg w 3 miesiące. Dzięki stabilnemu i rozłożonemu w czasie spadkowi wagi zmniejsza się prawdopodobieństwo efektu jojo. System odżywiania opracowany przez Montignaca bazuje na zdrowych produktach, dzięki czemu dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych mikroelementów. Stabilizuje też poziom glukozy we krwi, a więc przysłuży się zwłaszcza osobom z cukrzycą oraz insulinoopornością.

Jakie wady ma dieta Montignaca? Zwłaszcza w pierwszych dniach problemy sprawiać może konieczność używania tabel określających IG poszczególnych produktów. Inna trudność polega na wykluczeniu dużej grupy produktów z jadłospisu.