Pewnego wieczoru moja przyjaciółka Magdalena wpadła do mnie na kieliszek dobrego, słodkiego wina. Często lubiłyśmy oglądać razem filmy, dyskutować o książkach itp.  Także tym razem postanowiłyśmy obejrzeć film i nasz wybór zupełnie przypadkowo padł na film „Julie i Julia”. Jest to ciepła opowieść o młodej sekretarce, która próbuje w rok przygotować wszystkie dania, które zawiera książka z przepisami jej idolki. Całe doświadczenie opisuje na swoim blogu. Dodam, iż film jest inspirowany prawdziwymi historiami, w tym historią życia Julii Child, wspaniałej kobiety, która stała się kulinarną ikoną. Film bardzo nam się z przyjaciółką spodobał, i jaka była moja radość możecie się tylko domyślić, kiedy dostałam od Przyjaciółki na urodziny książkę Francuski szef kuchni - Julii Child.

Przechodząc to treści książki na uwagę zasługuje fakt, iż książka jest opatrzona wieloma komentarzami Child. Oprócz potraw opisuje w niej także kulisy powstawania swojego programu kulinarnego, który w USA był hitem. Potrawy prezentowane w tej książce są bardzo dokładnie opisane, krok po kroku. Inspiracją jest, jak mówi sam tytuł, kuchnia francuska, jednakże nie są to w większości bardzo wymyślne potrawy. Autorka udziela nam wielu cennych wskazówek, np. w jaki sposób piec mięso, aby było soczyste. Minusem dla wielu osób będzie na pewno brak zdjęć potraw, jednakże trzeba mieć na uwadze klimat książki i czas w jakim Julia zaczynała swoją kulinarną przygodę. Uważam, że książka jest wartościową skarbnicą wiedzy o sztuce gotowania, a osobiste ciepło autorki wręcz bije z każdej kartki książki.

Chciałabym także polecić inną publikację Child – Gotuj z Julią, gdzie można by rzec, iż ta pozycja jest encyklopedią kulinarną. W tej książce nie znajdziemy przepisów na wymyślne, skomplikowane dania. Czytając ją znajdziemy masę praktycznych porad i podstawowych przepisów. Dzięki tej książce dowiemy się, m.in. czym różni się rosół od bulionu oraz jak go przygotować.

Podsumowując - pierwszą omawianą przeze mnie książkę polecam bardziej „zaawansowanym” , natomiast drugą z całego serca wszystkim, którzy kochają gotować.