Każdy suflet składa się z bazy, która nadaje mu smaku oraz białek, które mają na celu bazę napowietrzyć. Bazą często jest puree owocowe lub krem cukierniczy.

Zanim zabierzemy się za przygotowanie sufletu, warto przygotować ramekiny, czyli naczynka, w których będziemy go piec. Najlepiej, jeśli będą one ceramiczne lub wykonane z żaroodpornego szkła. Ścianki powinny być gładkie, aby suflet równomiernie rósł. Ścianki smaruje się masłem, dodatkowo wysypuje się je cukrem pudrem, który ułatwia stężenie i wspomaga rośnięcie sufletu po ściankach naczynia. Warto też zrobić kołnierz z papieru do pieczenia wokół ramekinów, aby rosnący suflet nie wykipiał, jeśli masy będzie zbyt dużo. Dobrze, aby kołnierz wystawał ponad krawędź naczynia na kilka centymetrów i by on również wysmarowany był masłem i obsypany cukrem.

Masa na suflet powinna być bardzo lekka. Wiele zależy od białek, muszą być ubite na sztywno. Najlepiej robić to w czystej i suchej stalowej lub szklanej misce. Białka należy ubijać powoli, aż się spienią, potem zwiększyć prędkość, az powstaną pagórki z piany. Wtedy można stopniowo dodawać cukier, ubijając. Ostatecznie piana powinna błyszczeć.

Pianę delikatnie łączy się z bazą i szybko przelewa do ramekinów. Ważne, by ścianki naczynia powyżej masy były czyste.

Podczas pieczenia nie należy otwierać piekarnika i zaglądać do sufletów. Upieczony suflet powinien być dobrze wyrośnięty i sztywny

Desery na grąco to nie tylko ogromne możliwości smakwe, ale tez wiele sposobów na wykorzystanie tego, co mamy akurat pod ręką - sezonowych owoców, czerstwego pieczywa, jajek.