Kto kiedykolwiek organizował święta, ten wie, że czas i stopień trudności przygotowania przepisów są tutaj najważniejsze. Istnieją rzeczy, które można zrobić błyskawicznie, sprytniej i w uproszczony sposób. Tak przyrządzam np. pastę do faszerowanych jajek i roladek z szynki. Używam tego samego nadzienia do obu przystawek z 1 różnicą. Do jednej z past (na bazie serka śmietankowego i odrobiny jogurtu czy majonezu) dodaję dodatkowy składnik (np. łososia, kapary lub oliwki). Zmieniam też przyprawy. Ciasto na Wielkanoc też da się zrobić szybciej. W sprytny sposób szykuję spód do mazurka bez pieczenia. Dzięki temu mam mniej pracy, zdążę ze wszystkim i jeszcze mam czas dla siebie. 

Jak zrobić szybki spód do mazurka bez pieczenia?

Do przygotowania alternatywnego spodu do mazurka wykorzystuję zaledwie kilka składników: duże (200 g) opakowanie dowolnych ulubionych orzechów, masło, cukier i odrobinę soli. Orzechy mielę, ale zanim to zrobię, prażę je wcześniej, aż zaczną pachnieć i się zarumienią: na patelni, w piekarniku lub w air fryerze (frytkownicy beztłuszczowej). Prażenie wyciągnie z orzechów maksimum smaku, usunie ewentualną goryczkę i nieco je zmiękczy - będą one lepiej spajać spód mazurka.

Gdy orzechy będą już podprażone i zmielone, rozpuszczam szybko w rondelku masło z cukrem i solą na średnim ogniu bez mieszania, aż do zagotowania. Wsypuję gorące jeszcze orzechy, mieszam i wykładam dno formy masą. Wyrównuję szpatułką lub łyżką - i gotowe.

Na takim spodzie może znaleźć się każde nadzienie: klasyczne kajmakowe, bakaliowe, czekoladowe z dżemem lub karmelowe, jakie proponuję poniżej. Ba, możecie nawet zrobić na nim inne ciasto, np. sernik na zimno lub gotowany. Proporcje nadają się na spód keksówki o wymiarach 25x12 cm lub spód okrągłej tortownicy o średnicy ok. 20-22 cm (im większa, tym spód będzie cieńszy). Jeśli korzystacie z większych, prostokątnych lub kwadratowych blaszek, pomnóżcie ilość składników przez 1,3 lub 1,5 - w zależności od tego, jak gruby spód chcecie uzyskać. 

Orzechowy spód do mazurka - przepis

Składniki (na keksówkę 25x212 cm lub tortownicę o śr. 20-22 cm):

  • 200 g ulubionych orzechów
  • 3 łyżki masła (40 g)
  • 1/3 szklanki cukru (80 g)
  • 1 szczypta soli

Składniki na nadzienie:

  • 250 g cukru (nieco ponad 1 szklanka o pojemności 250 ml) 
  • 100 g masła
  • 100 ml podgrzanej śmietanki kremówki 30%
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • szczypta soli

Dodatkowo: płatki migdałów, kandyzowana skórka pomarańczowa, lentilki lub czekoladowe jajeczka i posypka cukiernicza dla ozdoby.

Sposób przygotowania:

  1. Przygotujcie spód: wyłóżcie keksówkę papierem do pieczenia. Podprażcie orzechy na patelni lub w piekarniku - na sucho, aż zaczną pachnieć i się rumienić. Zmielcie orzechy na piasek. Roztopcie masło z cukrem i szczyptą soli na średnim ogniu. Nie mieszając, doprowadźcie do wrzenia - masa powinna zbrązowieć. Dodajcie do niej orzechy i dokładnie wymieszajcie. Wyłóżcie masę na spód formy wyłożony papierem do pieczenia, wyrównajcie. 
  2. Zróbcie nadzienie karmelowe: w garnku z grubym dnem rozpuśćcie na średnim ogniu cukier na złocisty karmel. Nie mieszajcie masy w trakcie podgrzewania. Do karmelu dodajcie masło, a po chwili ciepłą śmietankę. Gotujcie ok. 3 minuty. Następnie dodajcie cukier waniliowy i sól. Przelejcie nadzienie do miseczki i wystudźcie. 

Chłodne nadzienie karmelowe przełóżcie na orzechowy spód do mazurka. Wyrównajcie i udekorujcie - jak chcecie. ja zwykle robię kwiaty z płatków migdałowych i lentilków.