W Biblii granat występuje nie tylko jako symbol życia czy jedności chrześcijan, ale również jako symbol obfitości upraw - zwiadowcy Mojżesza z misji do ziemi Kaanan przywieźli z powrotem właśnie owoce granatu. Jesienią, u szczytu sezonu, drzewka aż uginają się pod ich ciężarem, dodatkowo w każdym owocu jest kilkaset (nawet do 800) nasion. Owoc jest też wykorzystywany przy różnych obrzędach, np. Beduini rozgniatają jego owoc przy wejściu do domu nowożeńców, życząc im przy tym licznego potomstwa. W Azerbejdżanie jest on symbolem miłości.

Owoc granatu - właściwości 

Najlepsze świeże owoce granatu kupicie na bazarku w Izraelu, Turcji, w Gruzji i w Iranie. Na miejscu tłoczy się z nich tam również pyszny sok sprzedawany na kubki. Świetnie gasi on latem pragnienie i zaspokaja przy tym apetyt na słodycze. Drzewka granatu (mollar) uprawiane są również w Europie, na południu hiszpańskiego Alicante, w miejscowości Elche. Co takiego kryje w sobie owoc granatu? 

Drzewka granatu przypominają nieco nasze swojskie jabłonie. Dorastają one do 3-4 m wysokości. Pod bardzo twardą skórką znajdziecie pyszne jadalne ziarenka rozdzielone na sekcje grubymi, gorzkimi błonkami. Ziarna granatu w 82% składają się z wody - oznacza to, że są bardzo soczyste. Duży owoc o wadze ok. 300 g ma 234 kcal i, co może zaskakiwać, zawiera aż 5 g białka. Ma on też dość sporo cukrów (52 g węglowodanów, w tym 38,6 g cukru) oraz błonnika (aż 11,3 g). Wyróżnia się on również sporą zawartością witaminy C ( 32% dziennego zalecanego spożycia) oraz witaminy B9 (107 mcg, co odpowiada 27% dziennego spożycia). Ma też sporo magnezu i potasu oraz witaminy K. Nasiona granatu są też bogate w przeciwutleniacze, a według niektórych badaczy [1] mają one większy potencjał antyoksydacyjny niż jagody, zielona herbata czy wino. 

Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, owoce granatu są polecane szczególnie osobom, które mają problemy z sercem. Do dobroczynnych substancji, które korzystnie wpływaja na serce i układ krążenia, należy tanina i flawonoidy. Owoc, a właściwie zawarte w nim przeciwutleniacze, pomagają zmniejszać złogi w tętnicach szyjnych, chronią naczynia krwionośne, zmniejszają ryzyko powstawania miażdżycy i wspierają obniżenie poziomu "złego" cholesterolu. 

Jak jeść granat?

Owoce granatu można przechowywać nawet do 12 miesięcy, ale lepiej zjeść je na świeżo, zanim wyschną w środku. Od chrupiących, tryskających słodkim sokiem granatu można się uzależnić. Jak już opanujecie sztukę jego obierania, nie będziecie mogli się od niego oderwać.

Ziarenka granatu wypełnione sokiem nie bez powodu są ważnym elementem tłustych i wyrazistych dań kuchni bliskowschodniej. Podobnie jak sok z cytryny, odświeżają one danie i dodają mu lekkości. Posypuje się też nimi sałatki, dodaje do orientalnych past do chleba, deserów, przekąsek czy kanapek. Ziarenkami granatu posypuje się też pieczone mięso, np. baraninę i jagnięcinę. Możecie też używać ich do owsianek, musli i do posypania jogurtów. W krajach bliskowschodnich bardzo popularna jest też melasa z granatów narsharab. Jest to mocno skoncentrowany, odparowany sok z granatu.

Jak obrać owoc granatu?

Zrobicie to w bardzo prosty sposób - nie musicie rozdzierać skórki siłą. Nad miską lub dużym talerzem przetnijcie nożem owoc na pół (poziomo). Następnie, przy pomocy drewnianej łyżki lub młotka wystarczy, uderzając w skórkę połówek owocu, "wybić" spomiędzy błonek pyszne ziarenka. Wystarczy chwila i trochę siły, a wszystkie wylądują w miseczce, gotowe do jedzenia. 

Źródło:

[1] Nigris, F. proceedings of the National Academy of Science, 21 marca 2005, t. 102, str. 4896-4901.