Wszyscy chcemy zachować młodość i witalność jak najdłużej, a jak wiadomo, zdrowie zaczyna się na talerzu. Co więc jeść, aby cieszyć się dobrą kondycją i pięknym wyglądem? Jeden z najcenniejszych jadalnych produktów znajdziecie w każdym warzywniaku. To popularny owoc, który często gości na naszych stołach, choć nie każdy zna jego cenne właściwości.

Co jeść, aby zachować młodość na dłużej?

Okazuje się, że jednym z najlepszych jadalnych sposobów na długowieczność są winogrona. Te popularne owoce to prawdziwa skarbnica przeciwstarzeniowych substancji, dlatego warto włączyć je do jadłospisu, aby zachować młody wygląd i samopoczucie. Wszyscy kochamy je za słodki smak i orzeźwiającą konsystencję, jednak na tym nie kończą się ich walory. Winogrona to prawdziwa skarbnica dobroczynnych składników odżywczych. Zawierają cenne witaminy A, E, C, K oraz te z grupy B, a także mnóstwo minerałów, takich jak  potas, magnez, żelazo, wapń, chrom, miedź, fosfor, selen, sód, cynk, mangan czy fluor. Co ciekawe, istnieje nawet specjalny dział medycyny niekonwencjonalnej, czyli ampeloterapia, która polega na leczeniu winogronami i wszelkimi ich przetworami.

Dlaczego warto jeść winogrona?

Bogaty skład odżywczy sprawia, że jedzenie winogron pozytywnie wpływa na cały organizm i poprawia kondycję fizyczną oraz psychiczną. Regularne chrupanie tych owoców przynosi długą listę korzyści:

  • zapobiegają demencji
  • spowalniają procesy starzenia się organizmu
  • obniżają ciśnienie tętnicze
  • usprawniają pracę układu krwionośnego
  • pomagają oczyszczać organizm z toksyn
  • zmniejszają ryzyko chorób serca i cukrzycy
  • chronią przed stłuszczeniem wątroby
  • poprawiają wygląd i jędrność skóry
  • zwalczają stany zapalne
  • łagodzą podrażnienia
  • pomagają regulować poziom żeńskich hormonów

Które winogrona są najzdrowsze?

Na całym świecie istnieje blisko 5 tysięcy różnych ich odmian, choć na skalę masową uprawia się tylko około 250 z nich. W sklepach zwykle znajdziemy winogrona białe i czerwone, ale w rzeczywistości ich barwy przechodzą od niebiesko-czarnej poprzez fioletową i zieloną aż do niemal białej. Wszystkie gatunki będą cenne dla organizmu, jednak warto wybierać ciemne winogrona, gdyż mają one najwięcej polifenoli, czyli naturalnych antyoksydantów. Najsilniejszym z nich jest resweratrol, znajdujący się głównie w fioletowej skórce oraz pestkach winogron. Ten cenny związek przeciwzapalnie i chroni przed miażdżycą, zawałem oraz udarami, a także wspomaga odchudzanie. Co więcej, takie winogrona zawierają też większą dawkę żelaza, więc będą szczególnie cenne w diecie osób walczących z anemią.

Jak jeść winogrona?

Winogrona możemy chrupać na surowo jako zdrową przekąskę lub przyrządzać z nich wszelkiego rodzaju przetwory, takie jak soki, syropy czy dżemy. W każdej formie będą cenne dla zdrowia, jednak niezależnie od tego, jak je podamy, warto jeść je z pestkami, gdyż to właśnie w nich znajduje się najwięcej antyoksydantów, błonnika i melatoniny. Choć wiele osób zastanawia się, czy pestki winogron są trujące, to w rzeczywistości jest to tylko mit. Nie powinny ich jeść tylko osoby z problemami krzepliwości krwi oraz te na diecie lekkostrawnej, a wszyscy inni mogą spożywać je bez obaw. Ile winogron można jeść dziennie? Aby odczuć pozytywne skutki, wystarczy już 1 garść dziennie.

Winogrona - przeciwwskazania

Choć do jedzenia winogron nie ma większych przeciwwskazań, to ze względu na sporą zawartość cukrów muszą na nie uważać cukrzycy i osoby chorujące na insulinooporność