Nie zliczę już, ile razy, mimo że znam swój domowy piekarnik, wyjmowałam z niego zakalce lub zbyt mocno wypieczone ciasta, np. notorycznie brownie. To samo zdarzało się mojej mamie, gdy częściej parała się ciastami - w tej chwili zazwyczaj je kupuje. Urządzenie w moim domu rodzinnym bywa złośliwe i kapryśne. Pieczenie ciasta w takim piecu bywa loterią. Tego typu problemy zdarzają się też, gdy korzystacie z nieznanego piekarnika (w wynajmowanym mieszkaniu) lub robicie to tylko od święta. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się ciasto bez pieczenia, w tym sernik z garnka. To też najlepsze rozwiązanie dla tych, którym wiecznie się spieszy. Jeśli nie wyobrażacie sobie weekendu bez domowego deseru, wykorzystajcie nasz przepis. Aby sernik gotowany się udał, postępujcie wg wskazówek.

Jak zrobić sernik gotowany bez pieczenia? 1 ważna zasada i 2 sposoby

Gdy tylko masło z cukrem rozpuści się w garnku, zmniejszcie temperaturę do minimum i dopiero wtedy dodawajcie jajka, ser i pozostałe składniki. Jeśli temperatura w garnku będzie zbyt wysoka, jajka i ser się zetną, a wtedy wszystko na nic - sernik z garnka nie wyjdzie. Masa serowa z dodatkiem masła, cukru i budyniów z mlekiem powinna być gładka, ale nie może się zagotować ani bulgotać. 

Sernik z garnka możecie złożyć na 2 sposoby: dno formy wyłożyć herbatnikami i wylać na spód całość masy lub, tak jak ja, zrobić 2-warstwowe ciasto: połowę masy wylać na spód, przełożyć herbatnikami i zalać resztą masy serowej. 

Zamiast herbatników możecie do przełożenia wykorzystać również biszkopty lub groszek ptysiowy. W międzyczasie, gdy masa serowa „pyrka” w garnku, możecie też podpiec w piekarniku 2 arkusze ciasta francuskiego docięte wg rozmiaru prostokątnej blachy i przełożyć nimi masę. 

Przepis na sernik z garnka

Składniki (na formę o śr. ok. 27 cm lub blachę prostokątną ok. 27 x 22 cm):

  • 1 kg twarogu mielonego (może być z wiaderka)
  • 1 duże opakowanie herbatników bez dodatków (u mnie kakaowe, opakowanie 400 g)
  • 4 jajka
  • 200 g masła
  • 200 g cukru 
  • 1 laska wanilii lub opakowanie cukru waniliowego
  • 2 opakowania budyniu waniliowego
  • 200 ml mleka

Dodatkowo: kakao, wiórki czekolady lub kawa rozpuszczalna do posypania wierzchu sernika. Możecie też zrobić prostą polewę czekoladową. 

Sposób przygotowania:

  1. Roztopcie w garnku masło i dodajcie cukier, cukier waniliowy. Wymieszajcie i zmniejszcie gaz do minimum. 
  2. Dodajcie do masła z cukrem ser, wbijcie jajka i wymieszajcie do połączenia się masy. Nie zagotowujcie masy, bo sernik się nie uda.
  3. W międzyczasie rozpuśćcie budyń w zimnym mleku i dodajcie do masy serowej. Wymieszajcie całość, aż masa zacznie gęstnieć - konsystencją będzie przypominać budyń.
  4. Zdejmijcie z ognia. Masa jest gotowa. 
  5. Złóżcie ciasto: rozłóżcie herbatniki na spodzie formy i zalejcie je całą masą lub rozłóżcie na spodzie, zalejcie połową masy, a następnie przełóżcie 2. warstwą ciasteczek i wylejcie na nie 2. połowę masy serowej. 
  6. Przełóżcie do lodówki i schłodźcie przez co najmniej kilka godzin.
  7. Gdy sernik będzie już całkiem zimny, posypcie go kakao lub kawą rozpuszczalną lub polejcie prostą polewą czekoladową z 2 tabliczek czekolady rozpuszczonych w kąpieli wodnej w śmietance kremówce. 
  8. Sernik z garnka z polewą wstawcie ponownie do lodówki, najlepiej na całą noc, by polewa zastygła. Posypany wiórkami czekolady lub kakao, możecie jeść od razu.