Sernik tradycyjny, czyli klasyka sernikowego gatunku, to masa z sera zapieczonego z jajkami na kruchym spodzie. Jednak w dzisiejszych czasach pomysłów na serniki jest tak wiele, że trudno dociec, który sernik to ten stuprocentowy sernik tradycyjny.

Czym więc na tle innych serników wyróżniać się powinien sernik tradycyjny? Bez wątpienia powinien to być sernik puszysty, kremowy, ale i wilgotny, ciężki. Ciasto powinno być też wysokie, nie popękane na wierzchu. Sernik tradycyjny, kojarzy się nam z sernikiem „na bogato”, wypełnionym bakaliami, z wierzchu udekorowanym czekoladową polewą. Niezbędny przy takim serniku jest kruchy spód, bo i ten element cechuje klasyczny sernik.

 

Jak upiec sernik tradycyjny?

By przygotować sernik tradycyjny, warto sięgać po tradycyjne produkty – dwu lub trzykrotnie mielony twaróg, wiejskie jaja, dobrej jakości masło.

Warto też zwrócić uwagę, by dokładnie rozdzielić białka od żółtek. To z nich będziemy ubijać pianę, która sprawi, że nasz sernik tradycyjny będzie puszysty.

Wszystkie produkty na sernik (tradycyjny czy każdy inny) powinny mieć temperaturę pokojową. Należy więc wyjąć z lodówki wszystkie niezbędne produkty na kilka godzin przez pieczeniem, inaczej rośnie prawdopodobieństwo, że nasz sernik tradycyjny nie będzie perfekcyjny.

Jeśli nie chcemy, by nasz sernik tradycyjny opadł, nie napowietrzajmy masy za bardzo. Zbyt długie miksowanie masy serowej nie działa na korzyść sernika. Lepiej wiec ubić sztywniej pianę z białek, a nie za długo miksować masę serową. 

Ważna jest też temperatura, w której piecze się nasz sernik tradycyjny. Warto piec go dłużej, a w mniej nagrzanym piecyku. Wtedy mniejsze prawdopodobieństwo, że sernik popęka.

Sernik tradycyjny powinien też być podany w odpowiedni sposób. Najlepsza metoda na proste i bezproblemowe krojenie sernika to używanie noże moczonego w gorącej wodzie przed każdym nacięciem.

 

A jaki jest Twój sposób na idealny sernik tradycyjny?