Podczas przygotowywania czy pieczenia biszkoptu, zwłaszcza w pośpiechu, łatwo o błąd. Nawet u doświadczonych domowych „cukierników”. Najczęściej chodzi o niewłaściwą temperaturę lub zbyt szybkie pieczenie ciasta. Zdarza się też, że mąka jest nieodpowiednia (jest za grubo zmielona - ma zbyt wysoki typ). Istnieje jednak jeszcze jeden „podejrzany”, którego mało kto obwinia o opadanie biszkoptu. Odpowiada on za słodycz ciasta i sam w sobie jest przesłodki - jak więc mógłby być winny? A jednak... 

Dlaczego biszkopt opada? 

Podobnie jak mąka, cukier, którego używacie do zrobienia biszkoptu, powinien być drobno zmielony i lekki. Do biszkopta idealny będzie drobny (drobnoziarnisty) cukier do wypieków. Taki cukier możecie zrobić ze standardowego kryształu sami, mieląc go pulsacyjnie w blenderze lub rozbijając w moździerzu. Cukier o standardowo zmielonych ziarenkach może obciążyć ciasto, szczególnie jeśli zrobicie je na nieodpowiedniej mące. Wysoki biszkopt z takimi składnikami stanie się płaskim plackiem, który trudno wykorzystać do tortu.

Dodawajcie cukier do ciasta na biszkopt z umiarem. Na 1 szklankę mąki pszennej tortowej (waży ona 144-160 g) wystarczy 1 szklanka cukru (o wadze 200 g). Jeśli dodacie więcej, obciążycie ciasto i sprawicie, że będzie ono lepkie - a co za tym idzie, po wyjęciu szybko opadnie (i nawet zrzucenie go z wysokości nie pomoże). Będzie on również przeszkadzał w pokrojeniu ciasta - biszkopt może zacząć się rozwarstwiać i rwać, a wierzch ciasta odklejać. 

Jak upiec idealny biszkopt? Kilka praktycznych wskazówek

Cukier nadaje biszkoptowi nie tylko słodki smak. Ma on też wpływ na jego objętość i chrupkość wierzchu. Wspiera też fermentację drożdży - jest dla nich pożywką. Nadaje też ciastu piękny zapach. Jeśli chcecie urozmaicić aromat i smak samego ciasta, zastosujcie naturalny cukier waniliowy (nie wanilinowy) lub cukier smakowy, np. cukier z lilaka. Przygotujecie go w bardzo prosty sposób. 

Zwróćcie też uwagę na inne aspekty. Bardzo ważna jest temperatura i waga wszystkich składników. O ile inne ciasta, np. ucierane, możecie robić „na oko”, tak biszkopt wymaga składników w dokładnie odważonej ilości i w temperaturze pokojowej. W takiej temperaturze powinny być nawet jajka. Mąka powinna być lekka i napowietrzona - koniecznie przesiejcie ją przez sitko.

Jeśli mimo waszych starań biszkopt nie wyjdzie, nie przejmujcie się. Błąd naprawicie za pomocą łatwego, uniwersalnego kremu oraz sezonowych, pokrojonych owoców, np. truskawek. Zamaskujecie nimi ewentualne „kratery” i pęknięcia w cieście. Bliscy na pewno wam wybaczą - wystarczy, że ciasto będzie pyszne.