Kluczową rolę wśród składników każdego udanego biszkoptu gra nie tylko precyzyjnie przesiana mąka, ale także dobrej jakości jajka, które stanowią bazę ciasta. W tym przypadku nie można iść na skróty - warto długo ubijać białka tak, aby utworzyły sztywną i lśniącą masę. Dopiero później do piany dodawajcie stopniowo po jednym żółtku. Jest jeszcze jeden istotny szczegół, który ma znaczenie dla uzyskania wysokiego i pulchnego ciasta biszkoptowego. Chodzi o właściwe gramatury. 

Jak zrobić sprężyste ciasto biszkoptowe, które nie pokruszy się przy krojeniu?

Zawsze do przygotowania biszkoptu wybierajcie jajka wiejskie tzw. "zerówki", czyli takie od kur hodowanych w ekologicznym gospodarstwie, gdzie nioski mają całkowitą swobodę ruchu, dostęp do świeżego powietrza i gleby oraz karmione są niemodyfikowaną paszą z odpowiednim certyfikatem. Dodatkowo powinny one być w rozmiarze L, czyli w klasie wagowej około 70-73 g. Planując przekrojenie ciasta na 3 blaty, przy założeniu, że korzystacie z blachy o średnicy 26 cm, warto użyć 5 jajek w rozmiarze L. Dzięki temu w surowym cieście będzie idealna ilość spoiwa z jajek i mąki.

Mąka oraz cukier powinny natomiast stanowić połowę wagi jajek. Czyli przygotujcie "2 połówki" - mąkę ważącą 1/2 wagi jajek oraz cukier, ważący również 1/2 tego, co jajka. W kolejnym akapicie znajdziecie dokładny przelicznik.

Dodatkowo warto pamiętać o dwukrotnym przesianiu mąki. To dodatkowo napowietrza wypiek i sprawia, że ciasto staje się lżejsze. Niechciane grudki mąki, przez które biszkopt brzydko kruszy się po upieczeniu, odejdą w zapomnienie.

Złote proporcje ciasta biszkoptowego

Szukacie odpowiednich proporcji na biszkopt? W zależności od wielkości formy, warto wiedzieć, ile powinny wynosić:

  • forma o średnicy 20 cm - 4 jajka L, 180 g mąki i cukru,
  • forma o średnicy 26 cm - 5 jajek L, 200 g mąki i cukru,
  • forma o średnicy do 30 cm - 6 jajek L, 220 g mąki i cukru.

Do przygotowania biszkoptu najlepiej używać formy z wyjmowanym dnem. To zabezpieczy wypiek i ułatwi jego wyciągnięcie. Możecie wysmarować ją tłuszczem i dodatkowo zabezpieczyć papierem do pieczenia. Brzegi upieczonego ciasta łatwiej odejdą od formy i skrócą czas schładzania wypieku.