Przygotowując przetwory na zimę, zdarza się, że zrobicie ich znacznie więcej niż wstępnie planowaliście? Niestety, miejsca brakuje i nie wiecie, co zrobić z kolejnymi zapasami? To bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli należycie do osób, które nie mają sporej spiżarki czy piwnicy lub w ogóle nie posiadają takich pomieszczeń. Podpowiemy wam, jak nie zmarnować waszych cennych przetworów.

Co robić, aby słoiki z przetworami nie rozszczelniły się po wekowaniu?

Jest kilka warunków, które powinny być spełnione podczas przechowywania przetworów. Każdy z was musi o nich wiedzieć, w przeciwnym warunku może się okazać, że słoiki się rozszczelnią, a na domiar złego, wda się pleśń oraz nieprzyjazne bakterie. Poniżej przedstawiamy krótką listę zasad, których dotrzymanie zabezpieczy was przed niechcianymi sytuacjami:

  • miejsce, w którym przechowujecie słoiki, powinno być dość przewiewne lub regularnie wietrzone
  • temperatura nie powinna przekraczać 15 stopni Celsjusza
  • unikajcie miejsc, które są narażone na wahania temperatur, takie jak np. balkon
  • unikajcie nasłonecznionych miejsc, zwłaszcza wtedy, gdy przechowujecie kiszonki
  • chłodne i dość suche pomieszczenia o stabilnej temperaturze to podstawa bezpiecznego przechowywania przetworów przez długie lata

Jakie pomieszczenie jest idealne do przechowywania słoików?

Zastanawiacie się, gdzie możecie przechowywać słoiki, oprócz piwnicy i spiżarni? W nowym budownictwie często brakuje takich pomieszczeń. To bardzo ogranicza możliwości mieszkańców, którzy w rezultacie rezygnują z robienia przetworów na zimę. To błąd. Wystarczy zrobić miejsce dla słoików w garderobie

Garderoba to właśnie miejsce, które z powodzeniem może spełniać rolę przechowalni zawekowanych przetworów. Jest w niej w miarę stała temperatura oraz spore zaciemnienie. Dodatkowo suche warunki sprawiają, że nie przedostanie się do waszych słoików pleśń ani grzyby. Wygospodarujcie w szafie półkę czy dwie, które najpierw wyłożycie silikonową matą. W razie, gdyby zawartość z słoika wyciekła, z łatwością przetrzecie półki i pozbędziecie się zanieczyszczeń.

Do składania słoików możecie wykorzystać również garaż, który świetnie zastąpi piwnicę. To pomieszczenie ma bardzo podobne warunki, dogodne do przechowywania przetworów. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której w garażu nie trzymacie w tym samym czasie auta lub pojazdów mechanicznych.