Jeszcze do połowy września można zbierać owoce aronii. Właśnie teraz są słodkie, dojrzałe i idealnie nadają się na przetwory. W końcu kto choć raz spróbował aronii prosto z krzaka ten wie, że praktycznie nie nadaje się do zjedzenia w tej formie i jedynym rozwiązaniem są przetwory. Problem, z jakim możecie się spotkać to cierpki smak aronii, którego nie zlikwiduje nawet potężna dawka cukru. Ale można poradzić sobie z tym w inny sposób - sprawdźcie, jak. 

Co zrobić, żeby aronia nie była cierpka?

Charakterystyczny, cierpki smak aronii może skutecznie zniechęcić do spróbowania nawet najbardziej smakowitych przetworów z tego owocu. A przecież rozwiązanie jest bardzo proste - wystarczy, że zebraną aronię po prostu zamrozicie, ponieważ pod wpływem ujemnej temperatury traci ona charakterystyczny, cierpki posmak. To właśnie dlatego nasi przodkowie czekali na zbiór aronii do pierwszych przymrozków. Na szczęście my nie musimy już tego robić. Już po 2-3 dniach spędzonych w zamrażarce, cierpki smak aronii będzie o wiele mniej intensywny

Przepis na domowy sok z aronii

Składniki:

  • 2 kg owoców aronii
  • 1 kg cukru
  • 1 l wody

Przygotowanie:

  1. Przejrzyjcie dokładnie owoce aronii i oczyśćcie. Następnie włóżcie je do zamrażarki na 2-3 dni.
  2. Po tym czasie zamrożone owoce przełóżcie do garnka, zasypcie cukrem i poczekajcie, aż się rozmrożą.
  3. Gdy minie kilka godzin, do garnka wlejcie jeszcze litr wody i podgrzejcie, aż całość zacznie wrzeć. Od tego momentu gotujcie owoce przez około pół godziny na małym ogniu.
  4. Następnie odłóżcie garnek na bok i odstawcie go na kilka godzin (lub na całą noc). W tym czasie aronia puści sok.
  5. W kolejnym kroku przelejcie zawartość garnka przez sitko, by otrzymać czysty sok z aronii. Resztę owoców rozgniećcie i przeciśnijcie przez gazę, by wydobyć z nich tyle soku, ile się da. 
  6. Postawcie garnek na ogniu i zagotujcie sok. Od razu przelejcie go do butelek lub słoików (koniecznie suchych i wcześniej wyparzonych). Mocno zakręćcie. 

By maksymalnie przedłużyć trwałość soku z aronii, zapasteryzujcie go. Po ostygnięciu przechowujcie w suchym, chłodnym miejscu.