Z pomocą przyjdą wam jajka. Jeśli macie ich przynajmniej kilka w lodówce, możecie być spokojni. Wiele pomysłowych śniadań opiera się właśnie na nich. Oprócz jajecznych propozycji częstym śniadaniowym klasykiem w Polsce jest też granulowany serek wiejski. Zrobicie z niego nie tylko omlet. W wersji na zimno, z dodatkami, sprawdzi się również jako pasta do chleba lub lekka sałatka. Co jeszcze możecie zrobić z jajek i serka wiejskiego na śniadanie?

3 kreatywne pomysły na ciepłe i słodkie śniadanie (bez racuchów)

Z jajek, warzyw i szynki wyczarować możecie np. śniadaniowe muffiny na słono, z dodatkiem sera. Zapewni on babeczkom wilgotność. Będą też lekko się ciągnąć - wiele dzieci kocha ser za ten efekt. Wykorzystajcie wyrazisty w smaku ser, np. bursztyn lub cheddar. 

Innym doskonałym śniadaniem na gorąco będzie zapiekanka z serka wiejskiego i warzyw. Jest ona supersycąca oraz łatwa i szybka do przygotowania. Kawałki ulubionych warzyw należy zmiksować z płatkami owsianymi (najlepiej górskimi), doprawić masę, dodać do niej żółtka, a na koniec wmieszać delikatnie pianę z białek i zapiec. Takie śniadanie mistrzów zapewni wam energię aż do późnego obiadu. Wytrzymacie nawet bez przekąsek pomiędzy głównymi posiłkami. 

Trzeci ciekawy przepis to szybki omlet na słodko. Jeśli pominiecie w nim cukier i skórkę z cytryny, taki omlet będzie też waszym śniadaniem na słono. Soku z cytryny nie pomijajcie. Pomoże on ściąć się białku i jego kwaśny smak po usmażeniu nie będzie zbyt mocno wyczuwalny. Szczególnie, jeśli taki omlet na słono zjecie np. z pastą z awokado (guacamole), szynką i serem lub przesmażonym z czosnkiem szpinakiem z dodatkiem suszonych pomidorów i kawałeczkami boczku lub kiełbasy. 

Doskonale sprawdzi się głęboka patelnia:

Omlet z serka wiejskiego - przepis

Składniki:

  • 200 g serka wiejskiego
  • 2 jajka
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • skórka otarta z połówki cytryny
  • 3 łyżki  cukru
  • 1 szczypta soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 niepełna szklanka mąki pszennej 

Sposób przygotowania:

  1. Umieśćcie w mikserze wszystkie składniki z wyjątkiem mąki. Zmiksujcie na gładką masę.
  2. Wsypcie mąkę i zmiksujcie, aż otrzymacie gęstą i lepką masę, ale bez grudek.
  3. Wysmarujcie patelnię niewielką ilością oleju i rozgrzejcie ją.
  4. Wyłóżcie na patelnię masę, przykryjcie pokrywką i smażcie po kilka minut z każdej strony, aż omlet z obu stron będzie rumiany.

Z czym podawać szybki omlet na słodko?

Omlet na słodko świetnie smakuje bez dodatków. Pasuje do niego również konfitura, dżem i miód. Zjecie go także z rozpuszczoną czekoladą (pełna rozpusta), masłem orzechowym lub świeżymi, pokrojonymi owocami. Dopóki trwa sezon, sięgnijcie po ulubione. Przepis możecie lekko zmodyfikować i dodać do masy na omlet również nieco cynamonu lub kakao. Do cynamonowego omleta doskonale pasować będą przesmażone jabłka, gruszki, śliwki lub banany.