„Dziwny jest niedźwiedzi ród,
Że tak bardzo lubi miód.
Bzyk – bzyk – bzyk, ram – pam – pam,
Co to znaczy? Nie wiem sam.”

[Kubuś Puchatek]

Zapewne nie ma wśród Was osoby, która nie znałaby tak kultowej postaci jaką jest Kubuś Puchatek. Założę się również, że każdy z Was wie, co jest ukochanym przysmakiem tego uroczego niedźwiadka.

Jak się okazuje, nie tylko misie wiedzą co dobre. Popularność miodu pszczelego nie słabnie od setek, a nawet tysięcy lat. Co w nim takiego niezwykłego? Co sprawia, że dodawany jest do herbaty, mleka, słodkich posiłków, wypieków czy mięs? I jak to się dzieje, że wcinając go – czujemy się o niebo lepiej, a żadne przeziębienie nie jest nam już straszne?

O tym i nie tylko dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Wraz z upływem czasu zarówno lekarze jak i społeczeństwo zauważyli jak wiele negatywnych skutków niesie współczesna medycyna pełna preparatów chemicznych. Udowodniono, że człowiek lepiej przyswaja i toleruje substancje do których organizm jest od dawien dawna przyzwyczajony czyli do takich które były stosowane przez naszych praprzodków. 

Takim produktem, bogatym w składniki energetyczne, budulcowe i regulacyjne jest m.in. miód. Znajdziemy w nim nie tylko witaminy (z grupy B, witaminę C) ale i szereg pozytywnie działających biopierwiastków (potas, wapń, magnez, żelazo i in.), enzymów, przeciwutleniaczy itp. To właśnie dzięki nim, miód dodaje energii, wzmacnia organizm, poprawia metabolizm czy zwalcza infekcje. Przyjrzyjmy się nieco dokładniej tym właściwościom.

MIÓD JAKO ŹRÓDŁO ENERGII  dobroczynny miód
Miód jest doskonałą odżywką i bogatym źródłem energii. W przypadku gdy jesteśmy narażeni na duży wysiłek i zmęczenie, dzięki niemu łatwo możemy wyrównać w organizmie wszelkie straty. Dzięki temu został doceniony przez sportowców, górników, alpinistów, turystów, żeglarzy. Zaobserwowano u nich zwiększenie wytrzymałości, spadek zmęczenia po wysiłku, polepszenie efektywności, co stanowi przecież o osiąganych przez nich wynikach.

DZIAŁANIE PRZECIWNOWOTWOROWE

Miód posiada także działanie przeciwnowotworowe. Przeprowadzone badania dowiodły, iż podawany doustnie miód zmniejszał masę i częstotliwość przerzutów nowotworów u zwierząt. Wyraźnie zwiększał on również efekty terapeutyczne leków przeciwnowotworowych.

WPŁYW NA UKŁAD KRWIONOŚNY I NERWOWY
Występujący w miodzie neurohormon – acetylocholina, obniża ciśnienie krwi i poprawia procesy jej krążenia. Miód uspokaja więc i odpręża, pomaga walczyć z bezsennością. Szklanka ciepłego (nie gorącego!) mleka z łyżką miodu powinna ułatwić codzienne zasypianie. Na pewno nie zaszkodzi, a może warto spróbować?

DZIAŁANIE BAKTERIOBÓJCZE I BAKTERIOSTATYCZNE 
Miód wykazuje działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. To dlatego nasze Mdobroczynny miódamy i Babcie, gdy tylko dopadła nas paskudna grypa, kaszel czy katar, robiły nam herbatki z miodem i cytryną. Zawarte w miodzie inhibiny zapobiegają namnażaniu się bakterii. Warto wiedzieć, że miód spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy zostanie dodany do ciepłej (maksymalnie 40*C), a nie gorącej wody. W przeciwnym bądź razie – straci większość swych pozytywnych funkcji.

Miód idealnie sprawdza się też w dezynfekcji ran i ich oczyszczaniu. Stwierdzono, że uszkodzone tkanki goją się szybciej, gdy do opatrywania zostaną zastosowane opatrunki z miodem. Miód wspomaga również proces gojenia się owrzodzeń i oparzeń.

WŁAŚCIWOŚCI ANTYOKSYDACYJNE 
Na pewno niejeden raz spotkaliście się z sformułowaniem wolne rodniki. Te złośliwe związki powstają w trakcie różnych przemian, stanów fizjologicznych, czynności (m.in. palenie papierosów, picie alkoholu, choroby, smażenie, przechowywanie żywności itp.)  Za sprawą wolnych rodników kobiety szybciej dostrzegają pierwsze zmarszczki. Substancjami, które są w stanie zneutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników są przeciwutleniacze (inaczej antyoksydanty) np. witamina C, karotenoidy, flawonoidy, antocyjany itp. Właściwości przeciwutleniające posiada więc miód zawierający w swoim składzie te substancje. Dzięki ich obecności, regularne spożywanie tego lepkiego produktu sprzyja powstrzymywaniu procesów starzenia się organizmu, zapobiega skutkom działania czynników zewnętrznych (np. dymu z papierosów).

Działanie miodu na skórę jest podobne do działania kosmetyków. Może być on stosowany w postaci maseczek, kremów, okładów.

Zwykle miody o ciemniejsze barwie są lepszymi przeciwutleniaczami niż miody jasne.

W celach profilaktycznych, łyżkę miodu zalejcie ciepłą, przegotowaną wodą i odstawcie na noc pod przykryciem. Wypijajcie codziennie rano z dodatkiem odrobiny ciepłej wody.


... I COŚ DLA PANÓW

Miód odznacza się również właściwościami odtruwającymi w stosunku do wątroby,dobroczynny miód która jest systematycznie zatruwana produktami przemiany materii, substancjami szkodliwymi pochodzącymi z żywności, używkami (alkohol, papierosy, kawa itp.) Na podstawie pewnych badań stwierdzono, że 2 łyżki miodu spożyte na czczo, obniżają poziom alkoholu we krwi średnio o 15%!!! Pytanie tylko czy wierzyć na słowo, czy wypróbować?

Niektórzy donoszą, że miód wspomaga rozwój dzieci urodzonych zbyt wcześnie. Są tacy, którzy stosują go jako pomadkę na spiechrznięte usta, dodatek do kąpieli czy w sypialni jako afrodyzjak. Dowody na to, że jest prawdziwym ‘’skarbem z ula’’ są naprawdę niepodważalne. O ile oczywiście wybierzemy ten ze sprawdzonej, dobrej pasieki (a nie przemysłowy ze sklepu)! Warto też zaznaczyć, iż osiągnięcie pożądanych efektów może potrwać znacznie dłużej niż pójście do apteki, zakup konkretnych tabletek i połknięcie ich. Miód jest produktem naturalnym, a więc dla jego działania potrzeba czasu.

Jedno jest pewne – na pewno nikomu nie zaszkodzi, a może naprawdę pomóc. Spróbujcie i Wy! Od dziś zamiast cukru, niech na Waszych stołach króluje Kubusiowa baryłka.

Maria Anna Brzegowy

Pozytywne żywienie