Dania z pieczarkami

Pieczarki to grzyby niezwykle użyteczne w kuchni. Nadają się zarówno na zupę, jak i do dania głównego; można je podawać na mnóstwo sposobów. Nic więc dziwnego, że w wielu polskich domach właściwie nie zdarzają się obiady bez pieczarek w jakiejkolwiek formie.

Kolejna duża zaleta pieczarek polega na tym, że pasują nie tylko do dań wegetariańskich, ale także do każdego rodzaju mięsa. Jeśli nawet nie decydują o smaku przygotowywanej przez nas potrawy, to przynajmniej z pewnością mocno go podkreślają. Dobrze przyrządzone i przyprawione, stanowią często jedną z głównych atrakcji na talerzu.

Pierwszym przykładem smacznego i sycącego dania z pieczarkami jest rolada z indyka: znakomite połączenie indyczego mięsa, grzybów oraz sera pleśniowego i papryki. Wszystkie te składniki, zwinięte razem i odpowiednio doprawione, zapewniają udany obiad w dzień powszedni albo na weekend.

Rolady możemy zresztą serwować w jeszcze ciekawszy sposób. Świadczy o tym serowa rolada z mięsem mielonym i pieczarkami. Już samo połączenie żółtego sera z dużą ilością grzybów byłoby w stanie zaspokoić nawet znaczny głód, a obecność mięsa czyni posiłek jeszcze bardziej pożywnym. Taką roladę podaje się albo jako danie główne (wówczas dobrze byłoby ją pokroić w grube plastry), albo nawet jako dodatek do kanapek.   

Jakie danie z pieczarek?

Dania z pieczarkami niekoniecznie muszą się jednak cechować aż taką wymyślnością. Istnieje przecież w życiu codziennym bardzo wiele sytuacji, kiedy zależy nam nie tylko na smaku danej potrawy, lecz także (a może nawet przede wszystkim) na czasie. Również i w tym wypadku pieczarki sprawdzą się idealnie.

Prostym, niedrogim i powszechnie lubianym posiłkiem są krokiety z kapustą i pieczarkami. Nadają się do jedzenia solo, jeszcze lepiej smakują jednak z barszczem czerwonym. Duszone pieczarki w towarzystwie cebuli idealnie komponują się z gorącą zupą, a smakowite ciasto naleśnikowe dosłownie rozpływa się w ustach.

Innym rodzajem pysznego i banalnie prostego do przygotowania posiłku mogą być chłopskie ziemniaczki z pieczarkami. Czas spędzony w kuchni nie powinien tu przekroczyć 30 minut, a efekty zadowolą z pewnością wszystkich członków rodziny. Smażone pieczarki świetnie pasują do ziemniaków, zaś cała potrawa zachwyci nas swoją przyjemną prostotą.

Do jakiego dania dobrze dodać pieczarki, by podkreślić jego smak?

Dania z pieczarkami mogą posiadać oczywiście nie tylko postać mięsną, lecz również wegetariańską. Wiele osób twierdzi wręcz, że grzyby te zostały stworzone specjalnie z myślą o jaroszach, którzy urozmaicają dzięki nim swój jadłospis. Pomysłów na udany posiłek z wykorzystaniem pieczarek na pewno szybko nam nie zabraknie.

Pierwszą propozycję pysznego dania jarskiego stanowią kotleciki ziemniaczane z kremowym sosem pieczarkowym. Do ich przyrządzenia można wykorzystać nawet ziemniaki pozostałe z poprzedniego dnia, zaś grzyby wystąpią tutaj aż w dwóch wersjach: jako aksamitny sos oraz smażone pieczarki zdobiące wierzchnią stronę kotlecików. Otrzymane w ten sposób danie będzie wyborne, niedrogie i niezwykle szybkie.

Kolejny pomysł wegetariańskiego dania z pieczarkami to łazanki z grzybami i selerem naciowym. Można je przygotować w bardzo zdrowy sposób, zastępując zwykły makaron jego odpowiednikiem z mąki durum. Pragnąc ograniczyć się do posiłku bezmięsnego, możemy oprzeć nasze danie na pieczarkach, cebuli i selerze - połączeniu tyleż zdrowym, co smakowitym.
Wielbiciele kaszy jaglanej wiedzą z pewnością, że zrobione z niej kotlety świetnie smakują właśnie w połączeniu z pieczarkami. Grzyby znakomicie podkreślają smak samej kaszy, sprawiając, że uformowane z niej kotleciki nie smakują monotonnie.