W jaki sposób i co będziemy promować podczas przewodnictwa w Radzie UE?

Adam Chrząstowski: Polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej to doskonała okazja, żeby promować to, co w naszej kuchni najlepsze. Będziemy skupiali się na popularyzowaniu kulinariów i produktów spożywczych. Polska prezydencja przypada na okres Polskiej Złotej Jesieni, możemy to wykorzystać i promować polskie świeże produkty sezonowe oraz produkty lokalne. Będziemy mieli dostęp do sadów, grzybów, dziczyzny, drobiu hodowlanego, gęsi, kaczek. Będę kładł nacisk na podniesienie świadomości i wiedzy na temat polskiej kuchni. Polską kuchnię będziemy promować podczas dwóch rodzajów wydarzeń. Po pierwsze będą to sesje tygodniowe w Brukseli, na które osobiście przygotowuję menu. A oprócz tego w pięciu miastach Polski, w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, zostanie zorganizowanych około 50 imprez, podczas których polskie firmy cateringowe przygotują poczęstunek dla uczestników tych wydarzeń.

Jak polska kuchnia jest obecnie postrzegana w Europie?

Adam Chrząstowski: Polska kuchnia nie wyróżnia się na tle innych kuchni niczym szczególnym. Znajdujemy się raczej w ogóle, z którego trudno się przebić. Większość obcokrajowców twierdzi, że polska kuchnia to wyłącznie wódka i kiełbasa. Ci, którzy mają trochę większe pojęcie, dodają do tego zestawu bigos, pierogi i barszcz. Zresztą około 80% polskiego społeczeństwa mówi, że tradycyjne polskie danie to schabowy z kapustą. Polska kuchnia jest postrzegana jako ciężka i tłusta. Wynika to warunków klimatycznych, w jakich położona jest Polska. W związku z tym, naturalne jest to, że tak właśnie jemy. Tak samo jada się w Szwecji, Norwegii, Czechach czy na Litwie.

Jak zatem sprawić, aby wizerunek polskiej kuchni się polepszył?

Adam Chrząstowski: Największy problem polega na tym, że to, z czym obecnie kojarzymy polską kuchnię, to tylko jeden jej aspekt. Kuchnia staropolska mylona jest z kuchnią gomułkowską. Mam ogromną potrzebę, aby odbudować wizerunek polskiej kuchni opartej na produktach delikatesowych. Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej jest szansą na odbudowanie wizerunku polskiej kuchni, która będzie kuchnią dworską. Zaprezentujemy kuchnię polską na nowo, wyznaczymy nowe trendy w aranżacji.

Adam Chrząstowski jest ekspertem kulinarnym przy Departamencie Koordynacji Przewodnictwa Polski w Radzie UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pełni nadzór merytoryczny i przygotowuje menu na spotkania wyższego szczebla w instytucjach UE.

Zapraszamy do przeczytania innych artykułów o Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej:

Cuisine PL

Polska prezydencja od kuchni