Duszona cebulka, chrupiący boczek czy klasyczne skwarki to zwyczajowe dodatki do pierogów. Zwłaszcza pierogów z nadzieniem mięsnym czy ruskim. Bez względu na to, czy wolicie podawać wasze pierogi z wody czy podsmażane, to danie wymaga omasty. Polane tłuszczem, odrobiną sosu z mięsa czy po prostu doprawione świeżymi ziołami, solą i pieprzem – każdy ma swój ulubiony sposób na okrasę do pierogów. Nasi przodkowie kochali tłuste dodatki, bo wychodząc rano w pole, musieli dostarczyć sobie kalorycznego pożywienia, które często musiało im wystarczyć do późnych godzin popołudniowych. Najprawdopodobniej dlatego często pierogi były podawane ze smażoną śmietaną, która jest klasykiem chociażby na Podlasiu. Sprawdźcie, jak ją zrobić.

Smażona śmietana - najsmaczniejsza omasta do pierogów

Aby przygotować smażoną śmietanę, wystarczą tak naprawdę 2 składniki. Zaopatrzcie się w dobrej jakości produkty, niech wasza omasta wyjdzie najlepsza, jaka tylko może być.

Składniki: 

  • 450 g śmietany 18%
  • 3 łyżki masła 82%

Sposób przygotowania:

  1. Wybierzcie patelnię teflonową, aby składniki nie przywarły do powierzchni zbyt szybko.
  2. Rozgrzejcie na niej masło i nie pozwólcie mu się przypalić. W przeciwnym razie będziecie musieli powtórzyć proces jego  podgrzewania.
  3. Dodajcie śmietanę, cały czas mieszając masło.
  4. Gdy tylko zaczną pojawiać się pierwsze grudki, ustalcie sami, jak bardzo mają się zrumienić.
  5. Jeżeli chcecie, możecie tak usmażoną śmietanę podlać odrobiną śmietany płynnej.
  6. Nigdy nie doprowadzajcie smażonej śmietany do suchości - wtedy będzie gumowata i nieapetyczna.

Jakiego produktu użyć, by omasta ze smażonej śmietany się udała?

Dobrej jakości masło, śmietana czy mleko do smażenia tej potrawy to podstawa. Śmietana typu 18% czy 30% kupowana w supermarkecie nijak się ma do tej świeżej, kupowanej na targu od mleczarza. Ta nieprzemysłowa nie jest wstępnie poddawana procesowi termicznemu, stąd otrzymujemy produkt najwyższej jakości, który zawiera cenne dla naszego organizmu bakterie i mikroelementy. Najlepsza śmietana jest żółta i lekko kwaskowa, z wyczuwalnym posmakiem kefiru.

Jeżeli nie macie dostępu do takiej śmietany, wystarczy mleko, które kupicie od zaufanego sprzedawcy. Najczęściej zdarza się, że mleko niepozbawione pełnego tłuszczu, będzie miało na powierzchni śmietanę. Dzięki temu będziecie mogli zakwasić swój własny produkt. W innym wypadku, z wytrąconej śmietany odciśniecie serwatkę i masło. Zdecydujcie się na to bez poddawania masy filtracji i procesowemu odtłuszczaniu, a poczujecie znaczną różnicę w smaku i konsystencji.