Ulubioną częścią robienia własnych wypieków jest dla każdego degustacja, ale zanim to nastąpi, trzeba przełożyć ciasto do formy, a formę do piekarnika. Dalej idzie już z górki. Ta z pozoru prosta czynność często irytuje domowych, zwłaszcza niewprawionych cukierników, bo często papier do pieczenia nie chce trzymać się formy. Mamy na to sposób i dzielimy się wiedzą, jaki papier wybrać, by pieczenie odbyło się bez frustracji. Gdy jesteście poirytowani i rozkojarzeni, łatwo o pomyłkę cukru z solą i inne błędy, których normalnie byście nie popełnili. W pieczeniu ważna jest siła spokoju, cierpliwość i precyzja. 

Jak wybrać dobry papier do pieczenia?

Niewiele osób wie o tym, że istnieje tak naprawdę kilka rodzajów papieru do pieczenia. To, co widzicie w dużych marketach (z reguły 1 lub maksymalnie 2 rodzaje) to niejedyne opcje, jakie macie. Do wyboru jest m.in.:

  • Jednostronnie i dwustronnie powlekany papier do pieczenia

Aby ciasto odchodziło od formy bez kruszenia się i ubytków, jednostronnie powlekany silikonem papier ułóżcie stroną powlekaną do ciasta. Dzięki temu łatwo od niej odejdzie po upieczeniu. Jeśli zdarza wam się rozkojarzyć lub coś podczas pieczenia przeoczyć, dużo lepszy będzie papier powlekany dwustronnie. 

  • Papier w arkuszach i w rolce 

Papier w arkuszach jest już fabrycznie pocięty na mniejsze kawałki, dzięki czemu wygodniej się go używa. Rolka zwykle zwija się podczas rozkładania. Tak samo dzieje się z już dociętym przez was fragmentem. Na pewno nieraz próbowaliście go rozprostować na blasze bez skutku. Rolka papieru ma jednak 1 istotną zaletę. Papier do ręcznego docinania jest bardziej praktyczny przy wypiekach o niestandardowych wymiarach i kształtach. Fabrycznie docięty kwadrat czy prostokąt was nie ogranicza. 

  • Papier do pieczenia i gotowania

Jeśli widzicie na opakowaniu taki napis, śmiało możecie go zakupić. Taki papier przyda wam się również np. do duszenia ryb. Nie rozwarstwi się on na niewielkie kawałeczki podczas duszenia potraw. Całe danie zawinięte w taki papilot po uduszeniu lub ugotowaniu, z łatwością odejdzie od papieru i nie on zostawi „farfocli”.

  • Papier śniadaniowy

Taki papier możecie wykorzystać do pieczenia awaryjnie, gdy brakuje wam specjalnego. Wymaga on jednak posmarowania formy dodatkową warstwą tłuszczu. Dzięki temu łatwo odejdzie od blach i od ciasta. Nie nadaje się on jednak do pieczenia w bardzo wysokich temperaturach. Standardowy papier do pieczenia wytrzyma za to temperaturę do 220 st. C, zaś pergamin (kolejny typ papieru) - do 230 st. C.    

Kolor papieru do pieczenia nie ma większego znaczenia. Dużo ważniejsze jest, w jaki sposób jest on powleczony (czy jedno- czy dwustronnie).

Doskonale pasuje do form do pieczenia, takich, jak poniżej:

Jak wyłożyć formę papierem do pieczenia? 2 niezbędne czynności

Zwykle przy tej czynności u wielu osób pojawia się irytacja. Papier do pieczenia w rozwijanej rolce (taki, który trzeba dociąć), z reguły zwija się i marszczy przy wykładaniu. Jest wiotki i mało plastyczny. Brakuje mu sztywności (o którą przecież chodzi, zwłaszcza, gdy pieczemy ciasto, które będzie wysokie). Wystające z formy brzegi papieru powinny trzymać ciasto w ryzach na wysokość. Jak wyłożyć dowolną formę papierem do pieczenia - aby już się nie zwijał? Wystarczy krótkie szast-prast. 

Zwińcie wycięty kawałek w kulkę, zamoczcie na kilka sekund w wodzie i wyciśnijcie. Dzięki temu będzie on bardziej plastyczny i z łatwością dopasuje się do wybranej formy - bez konieczności tworzenia origami, docinania i dopasowywania. Kulkę papieru możecie też po prostu spryskać wodą i wycisnąć nadmiar.