Artykuł promocyjny

Klasyczna mozzarella, ser o bardziej intensywnym smaku, a może coś bardziej kremowego i delikatnego? Wszystko zależy od tego, jaka pizza najbardziej ci odpowiada. Sami Włosi lubią bawić się smakiem i oferują mnóstwo pomysłów na to proste (na pozór!) danie. Przejdźmy więc do konkretów i sprawdźmy, jakie gatunki sera stworzą z pizzą prawdziwą smakową harmonię.

Jeśli pizza, to ser made in Italy

Gouda, cheddar czy edam, bez wątpienia, są dobrymi serami. Idealnie sprawdzą się w cheeseburgerze czy na zapiekance, a także w quesadilli, czy toście. Ale jeśli w grę wchodzi pizza – taka, której nie powstydziłaby się włoska mamma, ser musi być absolutnie włoski, i to dobrej jakości. Zapomnij więc o wyrobie seropodobnym, serze salami czy masdamerze – zwłaszcza gdy masz ochotę na typowo włoską, a nawet amerykańską pizzę.
A jaki konkretnie ser wybrać? Najlepiej taki z certyfikatem DOP potwierdzającym lokalne pochodzenie sera z regionu, który z niego słynie. Możesz również sięgnąć po marketowe wersje takich serów – też spełnią swoje zadanie.

Mozzarella, czyli królowa pizzy

Kiedy w Neapolu w połowie XIX wieku powstawała pierwsza słynna pizza Margherita, nazwana tak na cześć królowej Małgorzaty II Sabaudzkiej, Rafaele Esposito poza pomidorami San Marzano i świeżą bazylią sięgnął po ser mozzarella – specjalność regionu Kampania. I nie mówimy o pierwszej lepszej mozzarelli, a tej z mleka bawolicy, czyli mozzarellla di bufala. Ten tradycyjnie warzony twarogowy ser wyróżnia się bardzo delikatnym smakiem. Można użyć także równie smacznej (i nieco bardziej tłustej) mozzarelli Fior di late – tańszej, bo powstającej z mleka krowiego.
Najlepiej na pizzy smakować będzie naturalna, świeża mozzarella – ta prosto wyjęta z solanki. Wersje tarte też mogą być smaczne, ale warto dobrze przyjrzeć się składowi. Ważne jest to, że mozzarellę umieszczamy na spodzie pizzy – na cieście i sosie. W wersji amerykańskiej można ją również zapiec w rantach pizzy.

Trochę wyrazistości, czyli gorgonzola

Z Kampanii przenieśmy się na chwilę do Lombardii. To właśnie ten region Włoch jest stolicą podpuszczkowego, miękkiego, dojrzewającego sera z charakterystyczną niebieską pleśnią. Mówi się, że gorgonzola produkowana jest już od IX wieku naszej ery, co czyni go jednym z najstarszych włoskich serów w ogóle. A jak smakuje? Znacznie bardziej intensywnie niż mozzarella – pikantnego, wyrazistego aromatu dodają mu zielonkawo – niebieskie żyłki pleśni, a ten idealnie komponuje się z subtelnością śmietankowych, białych obszarów. Roztopiony jest równie pyszny!
Jak wykorzystać go na pizzy? Może zastąpić mozzarellę, dołączyć do niej, np. w kompozycji ze szpinakiem, bądź stać się (obowiązkowo!) jednym z czterech serów w Quatro Formaggi. Ta pizza to jedna z najsłynniejszych wersji dania ze słonecznej Italii. A jakie sery powinny się w niej pojawić oprócz mozzarelli oraz gorgonzoli? Wersji jest kilka, ale w oryginalnym przepisie dołączają kremowa ricotta oraz Parmigiano Reggiano, czyli parmezan. Kompozycja marzenie, nie tylko dla miłośników serów!

Zobacz także:  Burrata - przysmak z Włoch 

Pizza z mascarpone? Czemu nie!

Pozostajemy w Lombardii, ale przenosimy się na grunt zdecydowanie bardziej subtelnych serów. Do grona takich należy również mascarpone. Dawniej produkowano go jedynie domowym sposobem, jesienią lub zimą. Dziś jest dostępny przez cały rok. Można się z tego cieszyć, bo jego kremowy smak urzeka na przykład w kultowym deserze tiramisu. Okazuje się jednak, że mascarpone z powodzeniem może znaleźć swoje miejsce również na pizzy. Jak to możliwe? To proste! Z uwagi na kremową konsystencję najlepiej sprawdza się jako… sos! Wniosek jest więc prosty: eliminujesz sos pomidorowy, mascarpone łączysz z odrobiną rozgniecionego czosnku, odrobiną rozmarynu i świeżo zmielonego pieprzu, smarujesz nim pizzę, a następnie układasz składniki. Jakie? Dobrze sprawdzają się te zielone – np. szparagi, szpinak czy brokuły, ale również pomidorki koktajlowe czy prosciutto. Efekt zaskoczy!

To nie koniec możliwości

Pizza dobrze komponuje się również z innymi rodzajami sera. Jakimi? Dobrze pasuje np.:

  • Parmigiano Reggiano, czyli parmezan – najlepiej sprawdza się starty na wierzch pizzy, już po jej upieczeniu,
  • Grana Padano – bardzo podobny do parmezanu; używaj go podobnie,
  • feta – jeśli pizza ma nabrać bardziej greckiego niż włoskiego charakteru – sięgnij po nią śmiało, łącząc z delikatniejszymi składnikami,
  • oscypek – pizza z oscypkiem i żurawiną to typowo polski wynalazek, ale… zaskakująco dobry – skosztuj i przekonaj się!

Ser na pizzy niejedno ma imię, ale każdy wariant jest pyszny. Zatem, gdy następnym razem będziesz zamawiać pizzę, pozwól sobie na serowy eksperyment.