Galaretkę można podawać jako samodzielny słodki przysmak, a także inspirujący dodatek do ciast. Nowość WINIARY z pewnością oczaruje każdego kto jej spróbuje, a także… zobaczy! Galaretka przezroczysta sprawi, że każdy Twój deser będzie nie tylko smakował, ale i wyglądał fantastycznie. Spróbuj koniecznie i już dziś podbij serca najbliższych swoją pomysłowością!

Zaskocz siebie i bliskich

Transparentna galaretka? To możliwe! Mając ją w kuchni możesz podać bliskim tradycyjne desery w zupełnie nowej odsłonie. Galaretka z owocami, a może efektowna warstwa Twojego ulubionego ciasta? Inspiracji z pewnością nie zabraknie! Na opakowaniu znajdziesz bowiem, aż trzy sprawdzone sposoby podania wyjątkowych deserów. Przekonaj się sam!

Kryształowy deser? Teraz na wyciągnięcie ręki!

Będziesz potrzebować: Galaretki przezroczystej winogronowy smak WINIARY i do dekoracji swoich ulubionych owoców, my proponujemy np. maliny, borówki czy winogrona.

Sposób przygotowania: Gotujemy 0,5 l wody. Galaretkę przezroczystą winogronowy smak WINIARY rozpuszczamy w gorącej wodzie i zostawiamy do przestudzenia. Przygotowujemy małe foremki i napełniamy je owocami, następnie zalewamy zimną galaretką i odstawiamy do lodówki do całkowitego zastygnięcia. Po tym czasie wstawiamy foremki na kilka sekund do gorącej wody, aż galaretka zacznie odchodzić od brzegów – aby ją wyjąć odwracamy foremkę nad talerzem. Wygląd deseru cię zaskoczy, dosłownie!

Zaskocz najmłodszych i przygotuj… lewitujące owoce

Sposób przygotowania: W szklance układamy owoce i zalewamy je połową galaretki, następnie ostawiamy do stężenia. Układamy drugą warstwę owoców, zalewamy pozostałą galaretką, odstawiamy do całkowitego wystudzenia i cieszymy się wyjątkowym efektem!

Po więcej słodkich inspiracji z wykorzystaniem produktów marki WINIARY zapraszamy na www.winiary.pl