Spotkanie we dwoje, rodzinna kolacja wigilijna, obiad w azjatyckim stylu, a może impreza dla przyjaciół z hiszpańskimi przysmakami? W każdym rozdziale znajdziecie przepisy z różnych zakątków świata – od dań klasycznych po autorskie wariacje z nutą szaleństwa. „Z różnych stron świata” zachwyca i inspiruje. Nie tylko zachęca do przygotowania skomponowanych przez autora dań, ale też skłania do stworzenia czegoś nowego. 

Ta książka to prawdziwa skarbnica pyszności. Cilbir – tureckie jajka z jogurtem, kaczka z sosem z granatu i purée z suszonych owoców, focaccia ze śliwkami i orzechami oraz sernik chałwowy na zimno. To tylko kilka przysmaków, na które przepisy znajdziesz w tej książce. 

MasterChef Polska 10. już za nami, ale teraz bacznie obserwujemy kulinarną drogę Maćka. Sam o swojej książce mówi tak: 

Podzieliłem rozdziały mojej książki tak, by przepisy pasowały na każdą okazję. Mamy dania z woka, które są zwykle przygotowane na szybko, nie najatrakcyjniejsze, za to z ogromną dawką smaku. Dania wigilijne, które są mi szczególnie bliskie – co roku przygotowuję kolację wigilijną i jest to dla mnie wyjątkowy czas, więc podchodzę do nich ze starannością, tworząc małe formy artystyczne. W książce umieściłem też dania z Hiszpanii, która przewija się nie tylko przez program, ale też przez moje życie; dania, które poznałem w Kraju Basków, ale także te, które wypróbowałem, studiując na południu tego kraju. Jest rozdział z daniami klasycznymi, które świetnie się sprawdzą na kolacje z przyjaciółmi, a także mieszaniu przeze mnie całego świata na jednym talerzu. Znajdziemy także potrawy, które określiłem jako „fast food”, chociaż niektóre z nich wymagają trochę więcej czasu, ale ja rozumiem ten zwrot jako określenie typu jedzenia, które wiemy, że będzie pyszne, ale może i odrobinę mniej zdrowe. Dla ludzi lubiących słodycze przygotowałem parę deserów, a całość książki zamyka krótki dział z przetworami, które mnie osobiście bardzo zajmują i są ogromną częścią mojego gotowania.