„Happy food green” to coś więcej niż tylko zbiór zdrowych, roślinnych przepisów. To również rzetelny poradnik, który pokaże wam jak zadbać o swój organizm, by móc cieszyć się długim życiem w dobrej formie. Autorzy prezentują rewolucyjne wyniki badań, dotyczące diety bezmięsnej oraz wyjaśniają jak nie wpaść w pułapkę chemicznie przetworzonych, wegańskich zamienników.

„Jedzenie nie tylko ma być zdrowe, powinno być też przyjemne. Dlatego stawiamy sobie za cel zdanie ci bezpośredniej relacji z linii frontu badań naukowych, zaprezentowanie pysznych przepisów i zachęcenie do spróbowania nowych produktów. Wszystko to jest równie ważne. Dzięki jedzeniu możesz być happy na wiele różnych sposobów!”

To idealna pozycja zarówno dla wszystkich wegetarian, fleksitarian, jak i osób którym po prostu nie obca jest troska o własne zdrowie i dobro klimatu.

Happy food green – o autorach

“Happy food green” to najnowsza pozycja z serii Happy Food autorstwa szwedzkiego duetu – wybitnego szefa kuchni Niklasa Ekstedta oraz dziennikarza naukowego Henrika Ennarta. Jeśli przypadły wam do gustu ich wcześniejsze dzieła, koniecznie sprawdźcie, co też pysznego zgotowali tym razem.

Happy food green – przepisy

Książka zawiera aż 50 propozycji pysznych, zdrowych i pożywnych dań inspirowanych kuchnią śródziemnomorską. Wszystkie zostały wyczerpująco opisane, dodatkowo towarzyszą im piękne, apetyczne fotografie. Choć postawę zaprezentowanych przepisów stanowią warzywa, są one niezwykle urozmaicone – w „Happy food green” znajdziecie zarówno pomysły na omlety, sałatki, zupy, dania rybne, jak i makarony, pasty, desery i wiele, wiele innych. Dzięki jasnemu podziałowi na dania rybne, wegetariańskie i wegańskie z łatwością wybierzecie te, które odpowiadają waszej diecie.

 

Happy food green – sposób na długie i zdrowe życie

Szwedzki duet po raz kolejny pokazuje, jak czerpać radość z jedzenia, a jednocześnie dbać o swój organizm i jego kondycję. Autorzy wyjaśniają, czym są ‘niebiańskie strefy’ oraz dlaczego ich mieszkańcy mimo bardzo sędziwego wieku cieszą się niemalże idealną sprawnością fizyczną i prawidłową wagą. Z „Happy food green” dowiecie się również wszystkiego o clean eating, florze jelitowej, wpływie diety na zdrowie psychiczne, sztuce łączenia smaków oraz niebezpieczeństwach niektórych, popularnych trendów żywieniowych. Jeśli myślicie o rezygnacji z mięsa, koniecznie przeczytajcie rozdziały poświęcone porównaniu diety wegańskiej, wegetariańskiej i fleksitariańskiej oraz o zagrożeniach czyhających na was w sztucznie przetworzonych zamiennikach roślinnych.