Otrzymujemy je ze zmielonych ziaren zbóż. Ze względu na stopień przemiału dzielimy na mąki jasne – produkowane głównie z wewnętrznej części ziarna (bielma), ciemniejsze – zawierające też część okrywy nasiennej oraz pełnoziarniste – ze zmielenia całego ziarna. Im mąka jest ciemniejsza, tym więcej zawiera wartościowych składników i tym wyższa jest liczba określająca jej typ (np. typ 450 to mąka tortowa, a typ 2000 – razowa).

Pożywna i zdrowa

Jest wysokokaloryczna ze względu na dużą zawartość węglowodanów i białka. Mąka, szczególnie ta z pełnego przemiału, to także dobre źródło witamin z grupy B oraz niektórych składników mineralnych, głównie magnezu, żelaza, fosforu i wapnia. Spożywanie produktów z mąki żytniej, która zawiera aż 15-17 % błonnika, poprawia trawienie, wspomaga proces budowy tkanki  mięśniowej oraz oczyszcza naczynia krwionośne.

Nie tylko na chleb

Mąka pszenna jest używana do wyrobu pieczywa i ciast, a także klusek, makaronów czy sosów. Żytnią zaś wykorzystuje się głównie do wypieku chleba. Aby było ono lżejsze, miesza się ją z mąką pszenną. Ta bowiem jest bogata w gluten, który spulchnia wyrabiane z niej ciasto. Dzięki temu pszenne wypieki tak ładnie wyrastają. Pszenną i żytnią mąkę najlepiej przechowywać w suchym chłodnym miejscu.

Opracowano na podstawie listów Katarzyny Szatkowskiej z Poznania i Anny Pawelec z Ełku. Dziękujemy.

Fot.: Fabio Roncaglia – Fotolia