Kolendra (Coriandrum L.) - gatunek rośliny jednorocznej należącej do rodziny selerowatej. Pochodzi ze wschodnich terenów basenu Morza Śródziemnego. Pierwsze zapisy o kolendrze znajdujemy w Starym Testamencie. Roślina była stosowana już w starożytnym Rzymie i Grecji, stamtąd rozpowszechniła się w całej Europie. W naturalnym środowisku można ją spotkać rosnącą na kamiennych zboczach, przede wszystkim w ciepłym klimacie, choć pojawia się również w chłodniejszych miejscach. W Europie kolendra uprawiana jest, na szerszą skalę, w Niemczech, Holandii i Anglii. Uprawa jej nie jest pracochłonna, a plony są bardzo obfite. Kolendra lubi lekką, dobrze przepuszczalną glebę, zasobną w wapń i stanowisko słoneczne. Młode rośliny wymagają dużej ilości wody, natomiast dojrzewaniu owoców sprzyja suche i gorące lato.

Kolendra, kolendra siewna, kolender, pieprz polski, koper pluskwiany to  nazwy tej samej rośliny, którą cenimy nie tylko jako przyprawę, ale również jako roślinę o właściwościach leczniczych. Kolendra jest rośliną 30-50 cm, ale dorastającą czasami do 70 cm. Drobne kwiaty białe lub lekko różowe zebrane są w baldachy. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce o silnym aromacie. Jest rośliną miododajną, silny olejek  zwabia pszczoły. Kolendra ma liście jasnozielone, lekko karbowane, faliste, przypominające liście pietruszki.

Owoce kolendry zawierają olejki lotne, tłuszcze, cukry, związki białkowe, witaminę C i garbniki. Kolendra działa wiatropędnie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga łaknienie. Olejek otrzymany z nasion ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Kolendra działa uspakajająco i zmniejsza zły cholesterol. Nie zawiera kalorii, tak więc jest ulubioną przyprawą dla wszystkich dbających o linię.

Olejek lotny wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Jest dodatkiem do lekarstw, poprawia ich smak i zapach. Roztwór wodny z dodatkiem olejku używa się do płukania jamy ustnej.

Kolendra siewna ma wiele zastosowań w kuchni. Świeże listki kolendry są popularną przyprawą w kuchni azjatyckiej, meksykańskiej, hinduskiej, amerykańskiej, marokańskiej, hiszpańskiej i portugalskiej. Najsmaczniejsze są młode listki zerwane przed jej kwitnieniem. Można je wykorzystać do sałatek, potraw mięsnych i rybnych, do sosów, zup i dressingów. Zioło dobrze pasuje do ryżu, salsy, potraw curry. Zielone listki kolendry dodajemy do potraw w ostatniej chwili, wtedy mają najwięcej walorów smakowych.

Nasiona kolendry wykorzystujemy w całości lub zmielone. Dodajemy je do kiszonek, zup, smażonych i pieczonych mięs oraz do produkcji wędlin. Przyprawia się nimi kapustę, pasztety, zupy i sosy. Dodaje do pierników, ciasteczek i pieczywa. Kolendra jest używana do produkcji likierów i niektórych gatunków piw. Olejek z kolendry wchodzi w skład esencji spożywczych wykorzystywanych m.in. do cukierków i gum do żucia.

Sproszkowana kolendra jest składnikiem wielu popularnych mieszanek przyprawowych. W kuchni azjatyckiej wykorzystywane są również łodygi i korzenie kolendry. Nadają smak zupom i potrawom mięsnym.