Kluseczki, zwłaszcza z treściwą okrasą, to danie, po którym się uśmiechniecie. Ekspresowo rozgrzeje i napełni puste brzuszki u małych i dużych. Będzie doskonałe po powrocie ze spaceru w deszczu z psem lub na poprawę humoru. Kluski, które proponujemy wam poniżej, nadają się zarówno jako dodatek do wszelkich sosów, zup, jak i jako samodzielne danie z masłem, cukrem i cynamonem czy też z prażonymi jabłkami. Pasować będą też do smażonej wątróbki, ziół przesmażonych na maśle, pieczeni i duszonego mięsa w treściwym sosie. Jednym słowem, do wszystkiego.

Królestwo za kluski - danie genialne w swojej prostocie

Ile znacie rodzajów klusek ziemniaczanych? Każdy Polak potrafi wymienić przynajmniej 3 rodzaje: kluski śląskie, pyzy, kopytka - to już 3. Poza tym możecie trafić również na:

Osobną kategorią są kluski regionalne, w tym podlaskie prażuchy, małopolskie kacapoły, świętokrzyskie męcybuły oraz podhalańskie haluszki i tarcioki. Te ostatnie to gotowane minikluseczki z tartych ziemniaków i mąki, podawane ze skwarkami. Przy granicy ze Słowacją zjecie też sulańce - kluski ziemniaczane podawane z bryndzą lub z makiem (na słodko). To jednak wciąż niewielka część klusek, które możecie zjeść w Polsce. 

Kluski to doskonałe, genialne w swojej prostocie danie. Do najprostszych potrzebujecie zaledwie 2-3 składników, w tym zwykle mąki, jaj, ziemniaków i twarogu. Właściwie każdy ma składniki do tego dania w domu. Nie wymagają więc zakupów, ani ponadprzeciętnych umiejętności kulinarnych.

W przepisie na kluski ryżowe nie znajdziecie ani grama mąki pszennej. To ważne dla osób, które z jakichś powodów jej nie jedzą. Jej rolę pełni lekko rozgotowany ryż. To on, w połączeniu z niewielką ilością mąki ziemniaczanej, stworzy doskonałe, plastyczne ciasto, które się nie rozgotuje. Jeśli przypadkowo rozgotowaliście ryż do innego dania, wystudźcie go i wykorzystajcie do takiego obiadu. Tego typu kluski w Korei mają nazwę tteokboki, ale tam robi się je z mąki ryżowej. Nasze są z gotowanego ryżu. Wyjdą jednak równie pyszne i delikatne. Będą świetne z pikantnym sosem, ale są tak łagodne, że przyjmą każdy smak. 

Kluski ryżowe - przepis

Składniki:

  • 200 g dowolnego ryżu
  • 2 jajka
  • 4 czubate łyżki mąki ziemniaczanej

Sposób przygotowania: 

  1. Rozgotujcie lekko ryż - przetrzymajcie go na ogniu chwilę dłużej niż zwykle. Po ugotowaniu przełóżcie go na sitko, by obciekł i ostygł. 
  2. Gotowy ryż do masy na kluski, powinien być ledwo letni lub chłodny - jajko nie powinno się w nim ściąć. Wbijcie do ryżu jajko i zmiksujcie na gładką masę. Dosypcie do masy 4 łyżki mąki ziemniaczanej i wymieszajcie łyżką. Sprawdźcie konsystencję ciasta i jeśli jest ona zbyt rzadka, dodajcie nieco więcej mąki. 
  3. Gotowe ciasto możecie podzielić na kilka części i pociąć wałeczki na kawałeczki długości 3-4 cm, kłaść łyżeczką prosto do osolonego wrzątku lub wyciskać prosto do wody (z rękawa cukierniczego). 
  4. Zagotujcie 2 litry wody z płaską łyżką soli w dużym garnku. Zmniejszcie gaz i wrzucajcie do wody partiami kluseczki. Zamieszajcie przy dnie, by kluski nie przywarły i gotujcie ok. 2-3 minuty od wypłynięcia klusek na powierzchnię wody. 
  5. Wyłówcie gotowe kluski ryżowe i podzielcie między talerze. Podawajcie z ulubionymi dodatkami, np. sosem pomidorowym lub serowym czy też przysmażoną na maśle cebulką. 
  6. Doskonale będą smakować również na 2. dzień, podsmażone na patelni. 

Źródło przepisu: dietamojapasja.com