Książka "Jak zastawić i udekorować stół" Kingi Kłosińskiej i Anety Kosiba to naprawdę przydatny nabytek  dla amatorów kulinariów, którzy nie tylko lubią przyrządzać  interesujące dania, ale także podać je w efektowanej oprawie.

Poradnik, który poleca Bożena Dykiel zawiera wiele ciekawych instrukcji jak krok po kroku własnoręcznie wykonać dekoracje oraz interesujące pomysły na urozmaicenie aranżacji stołu. Myślę, że lektura jej może być inspirująca, a udekorowany stół będzie wyglądał oryginalnie. Sama kilkakrotnie korzystałam z pomysłów zaczerpniętych z tej książki – jak wycinane podkładki w kształcie sztućców, dekoracje karnawałowe.

Ozdoby z papieru, haftowane serwetki, lampiony, kwiatowe podkładki.  Pierwsza strona książki skrywa też ściągę z „savoir viovre” - jakie kieliszki do jakiego alkoholu oraz zilustrowane i opisane rodzaje sztućców np. widelec do homara czy szczypce do ślimaków :)

Moja ulubiona dekoracja to Pirackie przyjęcie oraz Paseczkowy stół.

To już kolejna pozycja książkowa, którą poleca znana aktorka - Bożena Dykiel. Wcześniej do księgarni trafiły – „ Pyszne ciasta domowe”, czy „Przetwory, nalewki, wina”.