Choć dla wielu osób organizowanie przyjęć (i nie chodzi tylko o przyjęcie komunijne) to przyjemność i radość, niektórzy nie mają do tego ani głowy ani zdolności i lepiej czują się, gdy ktoś zajmuje się takimi sprawami za nich. Poza tym coraz częściej ludzie wybierają przyjęcia organizowane poza domem, by się najzwyczajniej w świecie nie zmęczyć. Kolejnym aspektem jest chęć „pokazania” się, która chcąc nie chcąc jest dla Polaków dość charakterystyczną cechą. Restauratorzy przyznają, ze z roku na rok liczba przyjęć komunijnych poza domem rośnie.

Wielu rodziców też wolałoby spędzić ten dzień z dzieckiem, dzielić z nim radość i stres, która pojawia się przy tak ważnej uroczystości. Jednak stosy brudnych naczyń, obowiązki pani domu i troska o zaproszonych gości często mogą nam w komtym współuczestniczeniu przeszkodzić. Różnorodność sali restauracyjnych i hotelowych, specjalne komunijne menu i indywidualne podejście do klienta przyciągają wielu rodziców.

Nawet jeśli nie mamy zamiaru zapraszać dalekiej rodziny, a dzień ten spędzić jedynie w wąskim, rodzinnym gronie z pewnością uda nam się znaleźć mała salę na kameralne przyjęcie komunijne. Poza tym niektóre restauracje czy hotele umożliwiają zorganizowanie przyjęcia w ogrodzie, co z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla dziecka, ale i dla gości. Oczywiście, jeśli tylko pogoda dopisze.

Jeśli chodzi o posiłek, restauracje oferują specjalne komunijne menu. Organizacja przyjęcia niewiele różni się od wesela. Restauracje oferują gotowe menu lub długą listę dań do wyboru, z której to możemy wybrać te, które najbardziej przypadną nam do gustu i oczywiście zasmakują gościom. Możliwe jest także przygotowanie indywidualnej oferty, zgodnie z sugestiami i oczekiwaniami klientów, wiec z wyborem dań nie powinniśmy mieć problemu.

Należy jednak pamiętać, że wszystko zależy od miejsca, które wybierzemy, bowiem niektóre restauracje serwują dania bardziej tradycyjne, inne zaś nowoczesne, które nie zawsze jednak mogą wszystkim smakować.

Zazwyczaj na początku podawane są zimne przekąski – pieczone mięsa, faszerowane jaja, koreczki, sałatki, tatar.

Po przystawkach przychodzi czas na zupy i te goszczą we wszystkich przykładowych propozycjach menu przygotowywanych przez restauracje. Większość restauracji trzyma się klasycznych potraw, czyli rosołu z kluseczkami, pomidorowej, zupy grzybowej. Oczywiście możemy też trafić na miejsca, gdzie proponuje się zupy mnie tradycyjne – zupy kremy.

Dania główne to zazwyczaj tradycyjne choć mniej „domowe” dania mięsne – pieczona kaczka, polędwiczki wieprzowe, roladki cielęce. W menu restauracyjnym pojawiają się również dania rybne oraz wegetariańskie.

Tort oczywiście w większości przypadków można zamówić w restauracji. Poza tym w menu deserowym znajdziemy lody, tarty, ciasta, tartaletki. Wrażenie z pewnością zrobi też czekoladowa fontanna, w której można zanurzyć owoce i biszkopty.

komWybór dań jest zazwyczaj przeogromny, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i stworzy dopasowane pod włąsne preferencje menu na przyjęcie komunijne.

Restauracje oprócz menu obiadowego oferują także menu kolacyjne, bowiem często przyjęcie takie przeciąga się do godzin wieczornych.

Wiele restauracji i hoteli oprócz przygotowania menu oferuje też dodatkowe atrakcje. Są to przede wszystkim zabawy dla dzieci, które urozmaicą im czas. Może to być szkoła gotowania, występy artystyczne lub przeróżne konkursy. Często też możliwa jest obecność animatora, który zabawi najmłodszych.

Planując przyjęcie komunijne w hotelu czy restauracji pamiętajmy o tym, aby z dużym wyprzedzeniem zarezerwować salę i szczegółowo uzgodnić menu oraz czas trwania uroczystości.